Kazimierz Michał Ujazdowski: chciałbym, żeby Polska miała służby na poziomie brytyjskim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 09:35
- Dojrzałe państwa wypracowują mechanizmy zwalczania terroryzmu - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" europoseł niezależny Kazimierz Michał Ujazdowski. 
Audio
  • Kazimierz Michał Ujazdowski o walce z terrorystami w Europie (Salon polityczny Trójki)

Organizacja Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia sobotniego zamachu w Londynie. Oświadczenie o przeprowadzeniu zamachu opublikowała w internecie sprzymierzona z fanatykami z ISIS agencja prasowa Amak. Wiarygodność tych doniesień potwierdziła zajmująca się monitorowaniem aktywności ekstremistów amerykańska organizacja SITE. 

W sobotę wieczorem furgonetka wjechała w tłum ludzi na Moście Londyńskim w centrum brytyjskiej stolicy. Wkrótce potem napastnicy atakowali przechodniów nożami na pobliskim Borough Market. W ataku zginęło siedem osób, a niemal 50 zostało rannych. Około 20 z nich jest w ciężkim stanie. 


lon 1200 pap.jpg
Wielka Brytania: 21 osób rannych w zamachu jest w stanie krytycznym

To już trzeci od marca 2017 roku zamach w Wielkiej Brytanii. W tym roku akty terroru przeprowadzono też w Paryżu, Sztokholmie, Petersburgu i Quebecu, a w ubiegłym - w Berlinie, Saint-Étienne-du-Rouvray, Ansbach, Monachium, Nicei, Brukseli. Czy istnieje jakiś polityczny sposób poradzenia sobie z falą zmachów?

- Politycznej odpowiedzi nie ma. Można mówić o odpowiedzi państwowej - powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski. Jak wyjaśnił, kluczowe jest podniesienie jakości pracy policji i służb zajmujących się zwalczaniem terroryzmu. Dodał, że od tego zależy, ilu ataków można uniknąć. 

Gość Trójki przyznał, że chciałby, aby Polska miała służby na poziomie brytyjskim i francuskim. Wskazał, że we Francji obowiązuje też bardzo zaawansowane prawo antyterrorystyczne, które umożliwia czterodniowe przesłuchiwania bez adwokata ludzi podejrzanych o działalność terrorystyczną. - Dojrzałe państwa wypracowują mechanizmy zwalczania terroryzmu - ocenił.

Europoseł mówił też o korelacji między europejską i polską polityką migracyjną a zamachami. Wyjaśnił, że jest przeciwnikiem narzucanej relokacji, ale Polska powinna z własnej inicjatywy przyjąć uchodźców gotowych do integracji z polskim społeczeństwem. - Nie przyjęliśmy nikogo. Nie przyjęliśmy również uchodźców chrześcijańskich z Syrii i Iraku - przypomniał.

W rozmowie poruszono też temat ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, a także referendum konstytucyjnego.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Kazimierz Michał Ujazdowski (europoseł niezależny)
Data emisji: 5.06.2017
Godzina emisji: 8.14

fc/mk

Czytaj także

Konrad Szymański: czas najwyższy, żeby Europa wzięła większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 09:26
– Polska nie pozwoli sobie na to, aby oddać w ręce kogokolwiek swoje instrumenty polityki migracyjnej czy uchodźczej – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń