Grzegorz Schetyna: trzeba ukarać posłów PO głosujących za odrzuceniem projektu "Ratujmy Kobiety 2017"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 09:01
– Posłowie PO, którzy opowiedzieli się za odrzuceniem projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", liberalizującego prawo aborcyjne, muszą zostać ukarani – mówił w "Salonie politycznym Trójki" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
Audio
  • Grzegorz Schetyna o głosowaniu posłów PO ws. aborcji (Salon polityczny Trójki)

Sejmowa większość zdecydowała w środę, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakładający liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie aborcji, nie będzie procedowany. Propozycja Komitetu Obywatelskiego "#ZatrzymajAborcję", zaostrzająca przepisy, trafiła natomiast do dalszych prac w komisji. W obu głosowaniach w klubie PO zarządzono dyscyplinę.

Podczas obu środowych głosowań, klub Platformy podzielił się – zdecydowana większość głosowała za skierowaniem do dalszych prac pierwszego z projektów i odrzuceniem drugiego. Posłowie Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak głosowali odwrotnie – chcieli odrzucenia propozycji liberalizującej obecne prawo i dalszych prac nad projektem zaostrzającym obecne przepisy. Część posłów PO nie wzięło udziału w głosowaniach; większość z nich była obecna tego dnia podczas innych głosowań.

Grzegorz Schetyna tłumaczył, że w czwartek o godz. 13 zarząd PO zajmie się sprawą trzech posłów, którzy złamali dyscyplinę partyjną. – Uważam, że muszą zostać ukarani – podkreślił lider Platformy Obywatelskiej.

Dopytywany, czy grozi im usunięcie z partii, gość Trójki stwierdził, że katalog kar jest szeroki. Jak mówił, swoją ocenę głosowania przekaże w pierwszej kolejności członkom zarządu krajowego PO.

Polityk mówił też, że w partii zarządzono dyscyplinę, ponieważ głosowania nad projektami zmieniającymi prawo aborcyjne, nie było kwestią decyzji światopoglądowej, tylko technicznej: czy Sejm będzie pracował nad danym projektem, czy odrzuci go w pierwszym czytaniu.

– Stwierdziliśmy, że absolutnie nie do zaakceptowania jest projekt Ordo Iuris zaostrzający prawo aborcyjne i przyjęliśmy dyscyplinę głosowania dotyczącą odrzucenia tego projektu. W związku z tym, że niektóre rzeczy wpisane w projekt liberalizujący tę ustawę były według nas interesujące i do rozmowy, podjęliśmy decyzję, że będziemy głosować za tym, żeby go przekazać do dalszych prac w komisji – wyjaśnił Grzegorz Schetyna.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Grzegorz Schetyna (przewodniczący Platformy Obywatelskiej)
Data emisji: 11.01.2018
Godzina emisji: 8.14

mr/mk/PAP

Czytaj także

Sejm zdecydował w sprawie projektów nowelizacji prawa aborcyjnego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 09:07
Posłowie zdecydowali w środę w głosowaniu, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zakładał liberalizację obowiązujących przepisów ws. aborcji nie będzie dalej procedowany. Jednocześśnie głosami większości podjęto decyzję o skierowaniu do dalszych prac projektu Komitetu Obywatelskiego #ZatrzymajAborcję. Zakłada on zaostrzenie obowiązujących przepisów ws. aborcji.
rozwiń zwiń