Trump skrytykował Nord Stream 2. Szef BBN: to inicjatywa niekorzystna dla całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 09:44
– Oczywiście jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ od początku krytykowaliśmy tę całą inicjatywę. Nawet kanclerz Angela Merkel mówiła, że Nord Stream 2 ma wymiar polityczny, a nie wymiar czysto biznesowy –powiedział na anenie radiowej Trójki Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Szef BBN mówił, że jest zadowolony z faktu, że Donald Trump skrytykował Nord Stream 2 (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Szef BBN mówił, że jest zadowolony z faktu, że Donald Trump skrytykował Nord Stream 2 (Salon polityczny Trójki)

Jedna z gazet w artykule poświęconym wizycie Donalda Trumpa w Europie pisze, że świat czeka "nowa Jałta". Prezydent Donald Trump był na szczycie NATO w Brukseli, obecnie przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii, a 15 lipca w Helsinkach spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Na szczycie NATO amerykański przywódca domagał się od państw członkowskich, aby "natychmiast" zwiększyły nakłady na obronność do 2 proc. PKB, tak jak zobowiązały się w 2014 roku, podczas szczytu sojuszu w Walii.  

 Sądząc po przebiegu szczytu i decyzjach, które zapadły w Brukseli, wydaje się to ("nowa Jałta"  przyp. red.) bardzo mało prawdopodobne. Była oczywiście polemika, jeśli chodzi o koszty ponoszone na bezpieczeństwo między Stanami Zjednoczonymi a resztą, czy raczej krytyka ze strony Stanów Zjednoczonych za zbyt wolne tempo zwiększania wydatków na zbrojenia  podkreślił Paweł Soloch.

 Tej krytycy towarzyszyły jednak dosyć niekorzystne dla Rosji słowa. Donald Trump krytykował europejskich sojuszników za to, że biorą udział w interesach energetycznych z Rosją, krytykował Nord Stream 2  dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Prowadząca audycję pytała, czy prezydent Donald Trump może zablokować Nord Stream 2. – Za tym mogą iść amerykańskie sankcje wobec firm, które w takim projekcie uczestniczą. W tej chwili prezydent Donald Trump wywiera nacisk polityczny. Oczywiście jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ od początku krytykowaliśmy tę całą inicjatywę. Nawet kanclerz Angela Merkel mówiła, że Nord Stream 2 ma wymiar polityczny, a nie wymiar czysto biznesowy – stwierdził Paweł Soloch.  To inicjatywa niekorzystna dla całej Europy  dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 13.07.2018
Godzina emisji: 8.14

dcz/mk

Czytaj także

Paweł Mucha: do roku 2030 będziemy wydatkować 2,5 proc. PKB na obronność

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 09:03
- Amerykańscy podatnicy, co wyraża prezydent USA, oczekują, że wszystkie państwa, które są w NATO, będą starały się w równym stopniu pokrywać ciężar obronności, oczywiście znając proporcje - mówił na antenie radiowej Trójki Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef BBN: Polska gotowa zwiększyć swoje zaangażowanie w Iraku. Już w środę szczyt NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 12:54
- Na szczycie NATO prezydent Andrzej Duda będzie zabiegał o dalsze zwiększanie zdolności do odstraszania i obrony; podkreśli znaczenie relacji transatlantyckich i wyrazi solidarność z partnerami z Południa – powiedział  szef BBN Paweł Soloch.
rozwiń zwiń