Adam Bielan: obecna ordynacja do europarlamentu to jest taki "potworek"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 09:33
– Obecna ordynacja to jest taki "potworek" wymyślony na potrzeby jakichś małych partii w 2004 roku i sprawiający, że to jest najbardziej skomplikowana ordynacja z wszystkich ordynacji w Polsce. My wprowadzamy zasady dokładnie takie, jakie obowiązują do sejmu i senatu – mówił na antenie radiowej Trójki Adam Bielan, wicemarszałek senatu. 
Audio
  • Adam Bielan stwierdził, że zmiana ordynacji idzie w kierunku jednomandatowych okręgów wyborczych (Salon polityczny Trójki)

Sejm uchwalił w piątek ustawę dot. zmian w ordynacji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którą każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę – co najmniej trzech – posłów wybieranych do europarlamentu. Projekt poparły również senackie komisje, czeka na głosowanie w wyższej izbie. 

– Obecna ordynacja to jest taki "potworek" wymyślony na potrzeby jakichś małych partii w 2004 roku i sprawiający, że to jest najbardziej skomplikowana ordynacja z wszystkich ordynacji w Polsce. My wprowadzamy zasady dokładnie takie, jakie obowiązują do sejmu i senatu – podkreślił Bielan.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".  

Prowadząca spytała czy chodzi o "elimanację Kukiza". – Nie chodzi o eliminację nikogo, bo Kukiz’15 ma takie samo prawo do wystawiania kandydatów i zdobycia dobrego wyniku jak inni. Akurat ugrupowanie Kukiza powinno cenić sobie zmniejszenie liczby kandydatów w okręgu, bo w tej chwili mamy w jednym okręgu 51 kandydatów, teraz będziemy mieć od 3 do 6. Zbliżamy się do tego ideału Pawła Kukiza, czyli jednomandatowych okręgów, które już zresztą obowiązują w senacie – zaznaczył wicemarszałek senatu.

– Zresztą nikt z ugrupowania Kukiz’15 nie znalazł się w senacie. Przepraszam za złośliwość, ale takie są konsekwencje wprowadzenia okręgów jednomandatowych – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Adam Bielan (wicemarszałek senatu)
Data emisji: 26.07.2018
Godzina emisji: 8.14

dcz/ml