X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceminister: KE nie może regulować wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 09:40
– Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien zająć się tego rodzaju sprawą  – mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o możliwy pozew KE przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego.
Audio
  • Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości o możliwości skierowania skargi na Polskę do TSUE przez KE (Salon polityczny Trójki)
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikFoto: Salon polityczny Trójki
Obejrzyj
201809240815_michalwojcik.mp4

Według mediów Komisja Europejska może wysłać do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym. Tego, według "Dziennika Gazety Prawnej" miało dotyczyć zeszłotygodniowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i prof. Małgorzaty Gersdorf.  

Co będzie, jeśli KE faktycznie wniesie pozew przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE? Wiceminister Michał Wójcik stwierdził w Trójce, że z żadnego przepisu nie wynika, że wymiar sprawiedliwości w danym kraju może być regulowany przez KE. – Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien zajmować się tego rodzaju kwestią – dodał. Według niego byłoby to wbrew rozwiązaniom w prawie wspólnotowym. – To podobna sytuacja do pytań prejudycjalnych, pytanie jaką kompetencję ma Trybunał, by zająć się tymi sprawami – dodał. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Spotkanie premiera z Małgorzatą Gersdorf, w ocenie Michała Wójcika, było gestem dobrej woli. Profesor Gersdorf postawiła warunki brzegowe zakończenia sporu wokół Sądu Najwyższego, w tym pierwszy, że zostanie I prezesem SN. – Nie jest I prezesem SN, jest byłym I prezesem SN. Może przeczytać przepis ustawy i sam tę tezę wyprowadzić z tekstu – skomentował ten warunek Michał Wójcik. 

Drugi warunek profesor to, że sędziowie SN, którzy przeszli w stan spoczynku, będą mogli decydować sami, czy wrócić do pracy, czy nie. Według wiceministra to byłby "chaos prawny". Dodał, że ustawa przewiduje, w którym momencie sędzia przechodzi w stan spoczynku. Zaznaczył, że w ustawie przewidziano procedurę, w której sędziowie nawet po osiągnięciu zapisanego w ustawie wieku mogli wystąpić, z wnioskiem do prezydenta za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa, o dalsze orzekanie w SN . 

Trzeci warunek prof. Gersdorf to "przywrócenie konstytucyjności KRS". Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że o konstytucyjności decyduje Trybunał Konstytucyjny i to jedyny organ, który może rozstrzygnąć tę kwestię.

Wiceminister uważa, że mimo zawieszenia przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w Polsce - wyroki sądów będą respektowane tak, jak wcześniej. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 24.09.2018
Godzina emisji: 8.13

agkm/gs

Czytaj także

Spotkanie premiera z prof. Małgorzatą Gersdorf. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 11:04
Goście Beaty Michniewicz dyskutowali między innymi o spotkaniu Mateusza Morawieckiego z prof. Małgorzatą Gersdorf. Sędzia poinformowała opinię publiczną o warunkach, jakie przedstawiła premierowi podczas rozmowy, której tematem była reforma sądownictwa.
rozwiń zwiń