X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witold Waszczykowski: sytuacja w Niemczech staje się nieprzewidywalna

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 09:16
– Trend jest w tej chwili spadkowy dla CDU i SPD. Sytuacja w Niemczech staje się nieprzewidywalna i to jest problem dla całej UE. Może to doprowadzić do tego, iż Niemcy przestaną być wiodącym państwem – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. 
Audio
  • Witold Waszczykowski o Angeli Merkel i "Forcie Trump" (Salon Polityczny Trójki).

W związku z polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, z wizytą w Warszawie przebywać będzie Angela Merkel, która spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Kanclerz Niemiec przybędzie z 14 ministrami.

Do tej wizyty odniósł się gość "Salonu politycznego Trójki" Witold Waszczykowski. – Problem reparacji wojennych powinien być dzisiaj choćby wspomniany. Polska i Niemcy powinny iść w kierunku umowy o rozliczeniu kwestii reparacji i zamknięciu tej sprawy z korzyścią dla Polski. Z Angelą Merkel trzeba przynajmniej zacząć, a dokończymy ewentualnie z innym rządem – przyznał gość audycji.

– Angela Merkel nie wychowała swojego następcy przez te lata. Tych, na których stawiała nie chce aparat partyjny, bo poprzegrywali ostatnie wybory. Trend jest w tej chwili spadkowy dla CDU i SPD. Sytuacja w Niemczech staje się nieprzewidywalna i to jest problem dla całej UE. Może to doprowadzić do tego, iż Niemcy przestaną być wiodącym państwem w UE – powiedział Waszczykowski.

Były szef MSZ odniósł się również do unijnej dyskusji ws. reformy polskiego sądownictwa. – Nadchodząca dyskusja w UE na temat sytuacji w Polsce oznacza dalszy ciąg boju politycznego, jaki UE i jej niektóre instytucje wytoczyły Polsce. To nie jest spór prawny. Sam Timmermans przyznał, że dla niego jest to pewnego rodzaju krucjata przeciw Polsce, wyzwanie zawodowe – stwierdził Waszczykowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Poseł wypowiedział się również na temat amerykańskich baz w Polsce. – Ostateczna decyzja w sprawie "Fortu Trump" będzie należała do Amerykanów. Rola Polski by pomóc tej decyzji jest istotna. Nie chcemy, by wojsko NATO było tu przygotowane do wojny z Rosją. Chodzi o obecność, która odstraszy jakikolwiek konflikt czy prowokacje. To nie my prowokujemy, lecz Rosja – stwierdził gość radiowej Trójki.

– Art. 5 Układu Waszyngtońskiego nie zawiera mechanicznej odpowiedzi na zagrożenie. USA to jedyne państwo w NATO, które ma historię wiarygodnych odpowiedzi i współpracy sojuszniczej. Dlatego ufam im bardziej niż niektórym sojusznikom w Europie – powiedział Waszczykowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (b. szef MSZ, poseł Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 02.11.2018
Godzina emisji: 8.13

dn/ml