X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Szczerski: to, co dzieje się w relacjach UE-Wielka Brytania, obciąża też Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:19
– Donald Tusk nie wytrzymał testu przywództwa na poziomie europejskim, bo nie przyczyniał się do rozwiązania sprawy brexitu, tylko pogłebiał kryzys, a na ostatnim etapie całkowicie się pogubił i to także go obciąża – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o komplikacjach związanych z brexitem (Salon polityczny Trójki)

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że w razie porażki jej projektu umowy wyjścia z UE w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu w Izbie Gmin, posłowie otrzymają prawo wyboru pomiędzy brexitem bez umowy lub opóźnieniem opuszczenia Wspólnoty.

Szefowa rządu podkreśliła jednak stanowczo, że preferowanym scenariuszem jest opuszczenie UE na podstawie wypracowanej umowy o warunkach wyjścia oraz przyszłej współpracy z Unią Europejską.

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego za obecną sytuację odpowiedzialne są przede wszystkim "brukselskie elity". – Po stronie brytyjskiej nie ma tu żadnego porządku, ale też po stronie brukselskiej popełniono bardzo wiele błędów – ocenił.

Podkreślił, że Donald Tusk, jako przewodniczący Rady Europejskiej, i inni liderzy UE nie potrafili zarządzać tym procesem ze strony europejskiej. – Chaos brexitowy będzie także dziedzictwem obecnych liderów Unii Europejskiej – powiedział gość Trójki.

W opinii Krzysztofa Szczerskiego, obecni liderzy UE – Donald Tusk i szef KE Jean-Claude Juncker – po odejściu ze swoich stanowisk "mogą pozostawić Europę na kolejne lata w niezwykle słabym punkcie, uwikłaną we własne sidła".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– UE zaplątała się we własne sznurówki, to nie jest dobre dla nas jako kraju, który jest zwolennikiem integracji europejskiej, korzysta z członkostwa w UE i chciałby efektywnej Wspólnoty – podkreślił szef prezydenckiego gabinetu.

Krzysztof Szczerski stwierdził, że błędem ze strony UE było przyjęcie w pewnym momencie strategii "ukarania Wielkiej Brytanii". – To było motywowane politycznie. Chodziło o to, aby wszystkim innym krajom, które miały kiedykolwiek pomysł, żeby takie referendum (dot. wyjścia z UE – red.) zorganizować, pokazać, że to będzie straszna droga cierniowa – powiedział.

Gość Trójki odniósł się także to kwestii zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że Waszyngton szykuje lepszą, niż się do tej pory spodziewano, ofertę wzmocnienia obecności wojskowej w Polsce. Według dziennika, nowe plany za kilka dni przedstawi w Warszawie wiceszef Pentagonu John Rood.

– Nie mogę ujawniać szczegółów negocjacji. To są realne negocjacje. Z naszego punktu widzenia ważne jest, aby ich efektem był jasny sygnał do naszego zewnętrznego otoczenia, że Ameryka inwestuje w bezpieczeństwo Polski, a poprzez bezpieczeństwo Polski inwestuje w bezpieczeństwo regionu – powiedział.

Dodał, że "jesteśmy bliscy osiągnięcia tego celu, jakim było hasło Fort Trump, czyli pokazanie, że Polska będzie bezpieczniejsza w ramach NATO i w regionie poprzez dwustronną umowę wojskową".

Zdaniem gościa Trójki, wzrost napięcia w relacjach naszego kraju z Izraelem, nie ma wpływu na toczące się rozmowy z USA. – To przede wszystkim strata dla Izraela. Napinając strunę z Polską, Izrael napina też strunę, która sprawi, że może potencjalnie stracić ważnego sojusznika w Europie – podkreślił.

Krzysztof Szczerski mówił też o kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta)
Data emisji: 27.02.2019
Godzina emisji: 8.13

paw/ml

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: sojusz z USA kluczem do bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 10:06
– W świecie, który nam sie wyłania, dalszy sojusz polsko-amerykański zdaje się być kluczem dla naszego bezpieczeństwa – podkreślił Krzysztof Szczerski. Szef Gabinetu Prezydenta RP mówił w Trójce o planach, jakie ma Polska wobec USA w związku z wrześniowym spotkaniem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki: wojna cywilizacyjna nabierze na sile. Chciałbym w PE walczyć w obronie wartości katolickich

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 09:19
– W Parlamencie Europejskim toczy się w tej chwili wojna, którą ja nazywam cywilizacyjną. Uważam, że wartości chrześcijańskie, katolickie są w odwrocie. Ona nabierze na sile. Mam jeszcze dużo energii i siły, dlatego chciałbym walczyć w obronie tych wartości – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń