X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Rzymkowski: orzeczenie TSUE nie ma zbyt wielkiego znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 09:40
– Podstawa prawna została zmieniona, orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma zatem niewielkie znaczenie. Zaskarżone przepisy zostały zmienione – o tym mówił w Trójce Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Audio
  • Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski o wyroku TSUE, ruchu Kukiz'15 i negocjacjach lidera tej partii z PiS (Salon polityczny Trójki)

Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski przypomniał, że zmian przepisów w sprawie Sądu Najwyższego było około dziewięciu. Tomasz Rzymkowski przyznał, że trzeba ustalić, czy całość orzeczenia obejmuje tylko zakres zaskarżenia przepisów, które zostały zmienione, czy także część innych. Jak wyjaśnił, na początku został opublikowany tylko komunikat prasowy, ale trzeba też dokładnie wczytać się w treść samego orzeczenia.

TSUE orzekł, że przepisy polskiego prawa, które weszły w życie w kwietniu 2018 r. dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

Chodzi o zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, które zakładały m.in. obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN i NSA z 70 lat do 65 lat. Skargę do TSUE w tej sprawie złożyła Komisja Europejska. W październiku Trybunał wydał postanowienie zabezpieczające. Z kolei w listopadzie ub.r. Sejm, stosując się do postanowienia zabezpieczającego, uchwalił nowelizację, która umożliwiła sędziom SN i NSA, którzy już przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Dotyczyło to m.in. I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Komisja Europejska nie wycofała jednak skargi i w poniedziałek TSUE orzekł, że zaskarżone przepisy są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Rozmawiano także o kampanii wyborczej. Ostatnie sondaże pokazują, że Kukiz'15 może znaleźć się pod progiem wyborczym. Gość Trójki był pytany m.in., czy przechodzi do Prawa i Sprawiedliwości, czy walczy dalej z ruchem Kukiz'15. Poseł odparł, że od ponad trzech lat słyszy dobre słowa od posłów PiS-u, ale to wciąż tylko dobre słowa, czeka zaś na finał negocjacji lidera ugrupowania Kukiz'15. Liczy na to, że rozmowy zakończą się dobrze.

Paweł Kukiz mówił ostatnio, że na rozmowach z szefem PiS nie przyjęto jego postulatów, ordynacji mieszanej i obligatoryjnego referendum, a same miejsca na listach -  to za mało.

W programie była mowa również o Rzeczniku Praw Dziecka i jego słowach o klapsie, a także o o procedurze odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich - zdaniem gościa Trójki jego kadencja nie będzie przerwana. Omówiono także spór o Westerplatte.

Więcej w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15, wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka)
Data emisji: 25.06.2019
Godzina emisji: 8.15

PAP/agkm/kw