X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jarosław Sellin: nazywanie Westerplatte "Disneylandem" jest obraźliwe i nieodpowiedzialne

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 09:23
– Proszę, żeby nikt nie mówił o takich miejscach "Disneyland". Używanie takich sformułowań jest obraźliwe i nieodpowiedzialne – apelował podczas audycji "Salon polityczny Trójki" Jarosław Sellin, komentując słowa prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. 
Audio
  • Jarosław Sellin: apeluję do prezydent Dulkiewicz (Salon polityczny Trójki)

Senacka komisja kultury ma zająć się dzisiaj specustawą o Westerplatte, zakładającą budowę placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałaby działać na terenach będących dziś w gestii m.in. wojska i straży granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oceniała, że ustawa jest próbą przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapewnia, że nadal liczy na współpracę ze strony Gdańska. – Wierzę we współpracę, bo rzecz dotyczy tematu, który nie powinien dzielić Polaków – powiedział na antenie radiowej Trójki.

– Chcemy zbudować muzeum upamiętniające heroiczną siedmiodniową bitwę. Aby było to możliwe, trzeba ujednolicić strukturę właścicielską na tym półwyspie, która jest bardzo rozproszona. To nie jest problem tylko miasta Gdańska – tłumaczył. Polityk zaapelował również do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. – Kompromis, oferta współpracy, ta oferta leży na stole od dwóch lat. Dziwi mnie, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie oddelegowała nikogo do komitetu decyzyjnego – powiedział.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Polityk PiS ubolewał nad tym, że władze Gdańska od 30 lat nie zrobiły nic w kwestii uporządkowania terenu półwyspu. – Znamy dokładne miejsce, w którym zginął na Westerplatte pierwszy polski żołnierz. Ludzie nie wiedzą, że takie miejsce istnieje, bo jest nieuporządkowane. Chodzimy po grobach, bunkrach i o tym nie wiemy – powiedział Jarosław Sellin. – Przeprowadziliśmy cztery fazy badań archeologicznych. Władzom Gdańska przez 30 lat nie przyszło to nawet do głowy – dodał.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę na to, że Polacy pytani, jakie miejsca kojarzą im się z II wojną światową, na pierwszym miejscu wskazują Auschwitz, a na drugim Westerplatte. Odniósł się również do słów prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, który stwierdził, że "rząd chce zrobić na Westerplatte «Disneyland»". – Proszę, żeby nikt nie mówił o takich miejscach "Disneyland". Używanie takich sformułowań jest obraźliwe i nieodpowiedzialne – apelował polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, podczas której gość Beaty Michniewicz odniósł się również do tematu dekoncentracji mediów, projektu komisji ds. pedofilii i PSL.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 9.07.2019
Godzina emisji: 8.15

kstar/ml

Czytaj także

Jarosław Sellin: specustawa ma pomóc w budowie muzeum na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:50
- Mamy plan zbudowania plenerowego muzeum na terenie półwyspu Westerplatte, ale żeby to było możliwe, trzeba uporządkować sytuację własnościową. Specustawa PiS ma w tym pomóc - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: będę proponował prezydent Gdańska współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 11:23
- Jestem otwarty na współpracę i będę proponował prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte - zapowiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Na wtorek zaplanowane jest spotkanie Sellina z Dulkiewicz ws. Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: proponujemy, żeby Gdańsk wszedł do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 13:30
- Proponujemy, jako organizator Muzeum II Wojny Światowej i jego filii Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, żeby przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte - przekazał po spotkaniu z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specustawa o Westerplatte. Jarosław Sellin: rozwiązuje ona problemy wszystkich właścicieli

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 09:55
- Jestem przeciwny wycofywaniu się ze specustawy ws. Westerplatte - powiedział w poniedziałek w TVP1 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że rząd chce na Westerplatte, w miejscu symbolicznym, zbudować muzeum, które opowie "godnie o tej heroicznej bitwie i wojnie obronnej 1939 r" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: udowadniamy, że można prowadzić ambitną politykę kulturalną, w tym historyczną

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 20:22
– Nasi poprzednicy, establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną – powiedział Jarosław Sellin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – W ostatnich trzech latach zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5 – dodał.
rozwiń zwiń