Andrzej Dera: sędziowie zaangażowali się w spór polityczny. Powinni mieć dystans

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:08
– Postulat o dymisję Zbigniewa Ziobro, wychodzący ze strony sędziego, to działalność polityczna. Ja takich zachowań nie toleruję – mówił w radiowej Trójce Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. – Sędziowie zaangażowali się w spór polityczny. Nie od tego są – powinni mieć dystans, umiar, a jakaś część tych sędziów nie potrafi tego zrobić – podkreślił Andrzej Dera. 
Audio
  • Andrzej Dera o zaangażowaniu sędziów w politykę (Salon polityczny Trójki)
Andrzej Dera w studiu radiowej Trójki
Andrzej Dera w studiu radiowej TrójkiFoto: PR

Gość radiowej Trójki komentował echa sprawy dymisji wiceministra sprawiedliwości w świetle doniesień medialnych o zorganizowanym procederze hejtowania, dyskredytowania i szkalowania niektórych sędziów w mediach społecznościowych. 

– Jeżeli urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości inspirowali do ataków na sędziów krytycznie nastawionych do reformy sądownictwa, to te osoby nie powinny pracować w ministerstwie – powiedział Andrzej Dera. – Dymisja wiceministra jest adekwatna do sytuacji – podkreśłił. 

Prezydencki minister zauważył, że "to było robione w grupie zamkniętej, w grupie kolegów, sędziów". – Środowisko sędziowskie ma poważny problem, skoro tak się zachowują – dodał prezydencki sekretarz stanu.

– Pamiętam sędziego, który zabiera drugiemu pieniądze, a potem Sąd Dyscyplinarny stwierdza, że może dalej orzekać, sędziów, którzy po pijanemu jeżdżą samochodami, sędziów, którzy umawiają się z innymi redaktorami, żeby atakować rząd. Coś w tym środowisku jest bardzo niedobrego – podkreślił Andrzej Dera. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Andrzej Dera dodał, że inni sędziowie, którzy – według doniesień medialnych – uczestniczyli w tej sytuacji, jak sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, który był autorem koncepcji atakowania pierwszej prezes Sądu Najwyższego, powinni stać się przedmiotem zainteresowania rzecznika dyscypliny. – W moim odczuciu, jest to złamanie zasad etyki sędziowskiej. To powino stanąć na forum odpowiednich organów – przekonywał Andrzej Dera. 

– W moim odczuciu nie nastąpiło złamanie prawa. To wygląda na to, że inspirowano nieprzyjemne zapisy, a hejt - na razie - nie jest uznawany w Polsce za przestępstwo – dodał Dera. 

W ocenie gościa radiowej Trójki, "postulat o dymisję Zbigniewa Ziobro, wychodzący ze strony sędziego, to działalność polityczna". – Ja takich zachowań nie toleruję – podkreślił Andrzej Dera, komentując słowa Małgorzaty Gersdorf, I Prezes Sądu Najwyższego. 

Małgorzata Gersdorf mówiła w TVN24, że minister Zbigniew Ziobro powinien podać się do dymisji. - Za dużo osób powiązanych z resortem sprawiedliwości jest wymienianych jako sprawcy i organizatorzy tych hejtów – zaznaczyła Gersdorf. 

– Sędziowie zaangażowali się w spór polityczny. Sędziowie nie od tego są - powinni mieć dystans, umiar, a jakaś część tych sędziów nie potrafi tego zrobić – podkreślił Andrzej Dera. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Paweł Lisicki
Gość: Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 23.08.19
Godzina emisji: 8.13

mbl/kw