X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wysoka frekwencja legitymizuje rządzących". Politolodzy o wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 08:16
– Różne badania pokazują, że zaczynamy doceniać wagę naszego głosu – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" prof. Ewa Marciniak, odnosząc się do wysokiej frekwencji w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Jej zdaniem, wybory miały charakter "plebiscytarny". Na ten temat mówił także prof. Henryk Domański.
Audio
  • Wyniki wyborów parlamentarnych komentowali politolodzy: prof. Ewa Marciniak i prof. Henryk Domański (Salon polityczny Trójki)

Po przeliczeniu głosów z 71,89 procent obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w wyborach do Sejmu 45,81 procent głosów. Koalicja Obywatelska ma według tych cząstkowych wyników 25,46 procent. SLD – 11,9 procent. PSL – 8,96 procent, a Konfederacja – 6,71 procent.

Według sondażu IPSOS, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy

Zdaniem prof Ewy Marciniak, wysoka frekwencja "legitymizuje rządzących". Podkreśliła też, że w kampanii wyborczej wszystkie partie apelowały o mobilizację, a Polacy zaczynają doceniać wagę własnego głosu.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według prof. Henryka Domańskiego, "pierwszy raz od 1989 roku opozycja była postrzegana, jako coś co walczy z jednym przeciwnikiem" – I może to zmobilizowało wyborców – powiedział gość Trójki. Prof. Domański zwrócił uwagę na dobry – jego zdaniem – wynik PSL. – Te około 10 proc., to jest dużo w stosunku do tego co ja bym oczekiwał, wynik Konfederacji też jest trochę zaskakujący – ocenił.

Lewica przeciwwagą

Prof. Marciniak podkreśliła, że to może być efekt współpracy z Kukiz'15. – Moim zdaniem bardzo ważne jest, że udało im się połączyć dwie różne energie polityczne – Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz, okazuje się, że jakoś komplementarnie wobec siebie działały – powiedziała.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Marek Suski: wielu milionom Polaków podoba się, co robimy

Politolodzy odnieśli się także do wyniku Lewicy. – Myślę, że to dobrze, że Lewica wraca do Sejmu, bo to w jakiś sposób rozjaśnia scenę polityczną i sprawia, że wyborcy o poglądach lewicowych mają swoją reprezentację, a poza tym – wraz z tą formacją – wejdzie do Sejmu wielu nowych, ambitnych polityków, którzy będą uprawiać politykę po swojemu. Sądzę, że nowy Sejm będzie miał niezwykły koloryt polityczny – stwierdziła prof. Marciniak.

– Wejście Lewicy jest bardzo dobre dla polskiej demokracji, to jest naturalna przeciwwaga dla tych dwóch partii prawicowo centrowych. Można mieć też nadzieję, że to będzie autentyczna lewica, idąca w kierunku socjaldemokracji – podkreślił prof. Domański.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Ewa Marciniak (UW) i prof. Henryk Domański (PAN) 
Data emisji: 14.10.2019
Godzina emisji: 7.40

paw/kw

Czytaj także

K. Czabański: w nowej kadencji ustawa dot. finansowania mediów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:06
- Dopóki PiS będzie miało mandat do sprawowania rządów, to media publiczne będą miały pieniądze. Jeśli opozycja przejęłaby władzę, to mediów publicznych nie będzie - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń