Michał Kamiński: ukraińscy żołnierze bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 08:42
– Rząd i opozycja mówią jednym głosem w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy, poparcia jej walki z rosyjskim imperializmem i jej aspiracji europejskich i atlantyckich. To również dobrze wróży stosunkom polsko-ukraińskim – powiedział Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej.
Audio
  • Komentarz Michała Kamińskiego do obecnych stosunków polsko-ukraińskich (Salon polityczny Trójki)

Gość Trójki spotkał się 25 listopada z Romanem Suszczenko, ukraińskim dziennikarzem skazanym przez Rosję na 12 lat więzienia i uwolnionym po 3 latach, w ramach wymiany więźniów. W czasie spotkania dziennikarz dziękował Polsce za wsparcie Ukrainy wobec rosyjskiej agresji oraz upominanie się o ukraińskich więźniów politycznych.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Oceniając stan relacji polsko-ukraińskich Michał Kamiński podkreślił, że funkcjonują one na bardzo wielu płaszczyznach, np. ekonomicznej. – Rozwijają się coraz lepiej, gospodarka ukraińska coraz lepiej integruje się z gospodarką europejską, staje się naszym ważnym partnerem – powiedział wicemarszałek Senatu. Dodał, że "w wymiarze politycznym jesteśmy już za tym niepotrzebnym kryzysem, wywołanym w poprzedniej kadencji przez koalicję rządową w związku z ustawą o IPN". – To nie opozycja przyjęła ustawę o IPN, zupełnie absurdalną – zaznaczył gość Salonu politycznego Trójki.

Ukraina broni Europy i Polski

– Akcja wywołuje reakcję i reakcje często strony Ukraińskiej były w tej sprawie bardzo nierozsądne – powiedział o zapisach ustawy dotyczących poszukiwania miejsc pochówku Polaków. – Tak to bywa z logiką konfliktu, na który zawsze liczą Rosjanie – dodał polityk.

– Można cały czas mówić o Banderze i Wołyniu, tylko dzisiaj to ukraińscy żołnierze na wschodzie bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem – powiedział Michał Kamiński. – Wczoraj mogłem o tym z dumą mówić, że jeżeli nawet polska scena polityczna bywa dzisiaj podzielona, a bywa, to w tej jednej sprawie – być może nie w jednej, ale jest tych spraw niewiele – rząd i opozycja mówią jednym głosem. To poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, poparcia dla walki Ukraińców z rosyjskim imperializmem i poparcie dla ukraińskich aspiracji europejskich i atlantyckich – dodał wicemarszałek Senatu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat kształtu Senatu obecnej kadencji oraz prawyborach prezydenckich w KO i opozycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Kamiński (wicemarszałek Senatu, PSL)
Data emisji: 26.11.2019
Godzina emisji: 8.13

pg/ml

Czytaj także

Ukrainiec, który ratował ofiary wypadku na A6, dostał obywatelstwo

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 18:23
- Andriej Sirowackij, który ratował ofiary tragicznego wypadku na A6 pod Szczecinem 9 czerwca br., odebrał wraz z rodziną akty nadania im obywatelstwa polskiego. W imieniu Prezydenta RP wręczył je wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ihor Mazur wrócił na Ukrainę. "To zwycięstwo w wojnie hybrydowej"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:36
Zatrzymany w Polsce w zeszłym tygodniu ukraiński weteran i działacz społeczny Ihor Mazur powrócił na Ukrainę. Zatrzymania dokonały polskie służby graniczne na podstawie międzynarodowego listu gończego Interpolu wystawionego na wniosek Rosji. Ukraińskie władze interweniowały w sprawie uwolnienia Ihora Mazura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwania polskich żołnierzy na Ukrainie. "Musimy po nich wrócić"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 11:52
- Nie wolno nam zostawić naszych żołnierzy w bezimiennych grobach; musimy po nich wrócić - przekonuje archeolog Michał Siemiński z IPN, który w tym tygodniu we Lwowie wspólnie z innymi badaczami poszukuje zbiorowej mogiły żołnierzy Wojska Polskiego, obrońców miasta we wrześniu 1939 r.
rozwiń zwiń