Sondaż: prawo krajowe ważniejsze od unijnego. Sobolewski: to sygnał do kontynuowania reformy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 08:50
– Polacy mówią: konstytucja ponad prawo unijne. Dla nas jest to jasny sygnał do tego, by kontynuować reformy wymiaru sprawiedliwości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.
Audio
  • Krzysztof Sobolewski o potrzebie reformy sądownictwa (Salon polityczny Trójki)

Z sondażu United Survey, przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że dla zdecydowanej większości Polaków prawo krajowe jest ważniejsze od prawa unijnego. Konstytucję uznaje za ważniejszą aż 78 proc. badanych.

Czytaj więcej
konstytucja 1200 shutterstock.jpg
Prawo krajowe ważniejsze od unijnego. Tak uważa zdecydowana większość Polaków

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Politycy opozycji straszą polexitem. Polacy im nie wierzą <<<

Według Krzysztofa Sobolewskiego jest to jasny sygnał do kontynuacji reformy sądownictwa. – Prawo stanowi jasno, że nasze ustawy rozstrzyga konstytucja. Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, to może zawsze zwrócić się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego – stwierdził.

Poseł PiS zauważył jednak, że część sędziów nie uznaje wyroków TK. – To świadczy tylko o ich podejściu do praworządności. Byłbym wdzięczny niektórym sędziom, gdyby stosowali się do wyroków TSUE we wszystkich kwestiach. Część sędziów wydając wyroki ws. frankowiczów, pomija całkowicie wyrok TSUE w tej kwestii – zaznaczył gość radiowej Trójki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

"PE próbuje wpływać na wynik wyborów"

Szef komitetu wykonawczego PiS odniósł się również do wczorajszej debaty w PE na temat praworządności w Polsce. Wskazał on, że tego typu inicjatywy unijnych organów zazwyczaj zbiegają się w czasie z terminami wyborów, a niedawno oficjalnie rozpoczęła się w naszym kraju kampania prezydencka. – Parlament Europejski ewidentnie próbuje wpływać na wynik wyborów i przebieg kampanii wyborczej – stwierdził Krzysztof Sobolewski.

Polityk podkreślił, że na debacie w PE nie było m.in. europosłów francuskich i niemieckich. – Na sali byli eurodeputowani z Polski i komisarze unijni. To całe zainteresowanie, które świadczy o poziomie zainteresowania tym tematem – ocenił szef komitetu wykonawczego PiS.

Czytaj więcej
mueller piotr Piotr Müller 1200 free.jpg
Piotr Müller: PO wywołuje temat polexitu i wzbudza antyunijne nastroje

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sobolewski: Parlament Europejski próbuje ingerować w wybory w Polsce <<<

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Krzysztof Sobolewski (poseł PiS)
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 8.14

jp/ml

Czytaj także

Prawo krajowe ważniejsze od unijnego. Tak uważa zdecydowana większość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:36
Z sondażu United Survey, przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że dla zdecydowanej większości Polaków prawo krajowe jest ważniejsze od prawa unijnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sobolewski: Parlament Europejski próbuje ingerować w wybory w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:59
- Jak było na początku zeszłego roku, przed eurowyborami, przed wyborami do parlamentu polskiego? Mamy wybory prezydenckie, [...] kolejną kampanię i kolejną próbę ingerencji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: oburzające jest "odbieranie meldunku" przez Kidawę-Błońską od protestujących w Pucku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 08:33
- Są protesty, taka jest polityka. Natomiast to, że wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska "odbiera meldunek" od osób, które protestowały, mnie osobiście oburza - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu, odnosząc się do manifestujących Pucku, którzy zakłócali wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń