Paweł Mucha o wyborach prezydenckich: nie sposób powiedzieć, jaka będzie sytuacja na początku maja

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 09:00
– Andrzej Duda monitoruje działania rządowe, jest aktywny w sferze bezpieczeństwa. Analizuje sytuację i jest w stałym kontakcie z administracją rządową – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Paweł Mucha: Andrzej Duda popiera rozwiązania prawne, które służą temu, żeby wybory odbywały się przy jak najszerszym udziale Polaków (Salon polityczny Trójki)
Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha
Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł MuchaFoto: PR

Minister zdrowia EN 1200.jpg
Minister zdrowia: mamy jeszcze możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zaproponowane przez Sejm zmiany w Kodeksie wyborczym wspierają zasadę powszechności wyborów. Chodzi o możliwość korespondencyjnego głosowania przez osoby objęte kwarantanną oraz po 60. roku życia. Ta druga grupa wyborców mogłaby też wybrać głosowanie przez pełnomocnika zamiast korespondencyjnie. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że z dodatkowej formy głosowania mogą skorzystać seniorzy, którzy w wielu przypadkach nie decydowali się do tej pory na pójście do lokalu wyborczego z uwagi na kondycję fizyczną.

– Sprawy wyborcze są obecnie na dalszym planie, ale działamy wewnątrz prawa. Andrzej Duda popiera rozwiązania prawne, które służą temu, żeby wybory, o ile możliwe będzie ich przeprowadzenie, odbywały się przy jak najszerszym udziale Polaków – powiedział Paweł Mucha.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

spychalski blazej_1200.jpg
Błażej Spychalski: prezydent chce, by "tarcza antykryzysowa" obowiązywała już 1 kwietnia

Prezydent nie wykluczył przesunięcia terminu majowych wyborów z powodu epidemii koronawirusa. Jednocześnie powiedział, że nie widzi podstaw, by w Polsce obecnie wprowadzać stan klęski żywiołowej, bądź stan wyjątkowy.

– Prezydent wyraźnie podkreśla, że jeżeli nie będzie możliwości przeprowadzenia wyborów, to nikt nie będzie narażał obywateli. Sytuacja będzie się dookreślać w czasie. Nie jesteśmy w stanie dziś powiedzieć, jaka będzie sytuacja na początku maja – dodał gość Beaty Michniewicz.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w KPRP)
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 8.14

IAR/ml

Czytaj także

Ekspert o kampanii wyborczej: początek niemrawy, koniec będzie zależał od poparcia kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 20:23
- Początek kampanii jest dosyć niemrawy, co może trochę zaskakiwać, bo były to już ostatnie dni, w których mogły być zarządzone wybory. Co do końca kampanii - zobaczymy, bo wiele zależeć będzie od tego, jakie zmiany nastąpią w poparciu dla poszczególnych kandydatów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Kampanię wyborczą komentował także na antenie politolog Paweł Krulikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz: prezydentowi należy się szacunek. Niezależnie, kto nim jest

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 01:19
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że obrażanie prezydenta Polski, w szczególności podczas uroczystości państwowych jest niedopuszczalne. - Nie może być przyzwolenia na tego typu zakłócanie wystąpień - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łukasz Młyńczyk: czyny kandydatów opozycyjnych działają na korzyść Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:38
Gość "Komentarza Poranka" w "Sygnałach Dnia" mówił o sytuacji na polskiej scenie politycznej przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Prof. Młyńczyk wspomniał także o obchodach stulecia zaślubin Polski z morzem z udziałem Prezydenta RP i o zdarzeniach, które miały miejsce w Pucku.
rozwiń zwiń