Konrad Szymański: Europa musi znaleźć kompromis ws. budżetu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 08:36
– Dziś w Unii Europejskiej nic nie jest rutynowe. Działamy nie tylko w warunkach pandemii, ale i poważnego sporu wewnętrznego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Audio
  • Konrad Szymański: obecny spór pokazuje granice wewnętrznej solidarności w strefie Euro, ale i wewnątrz całej Unii (Salon polityczny Trójki)
Konrad Szymański
Konrad SzymańskiFoto: PR

Polska proponuje, aby Unia Europejska pozyskała nowe pieniądze na walkę z pandemią koronawirusa i jej skutkami gospodarczymi. Minister do spraw europejskich Konrad Szymański powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że samymi instrumentami pożyczkowymi, co postulują niektóre państwa Unii, tego kryzysu nie da się pokonać.

Unia Europejska 1200 free
Dziś szczyt UE na temat odbudowy gospodarczej po kryzysie wywołanym pandemią

Unijni przywódcy mają się dziś zgodzić na utworzenie europejskiego Funduszu Odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią. Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób zostanie on sfinansowany. Polska nie zgadza się, by ograniczona została pula pieniędzy z polityki spójności w przyszłym unijnym budżecie.

"Musimy znaleźć dobry kompromis"

- Mamy 17 państw tzw. ambitnej Europy, które chcą, by pieniędzy w budżecie UE było więcej, by były one też wydawane na kwestie spójności. Nie jesteśmy w tym sami. Budżet UE nie będzie dopięty bez zgody wszystkich. Musimy znaleźć dobry kompromis - podkreślił Szymański.

Jak mówił minister Konrad Szymański, nowe środki Unia może pozyskać między innymi z nowych podatków: cyfrowego, korporacyjnego i od transakcji finansowych.

Drugim polskim postulatem jest również zniesienie systemu rabatów obowiązującego przy płaceniu składek do unijnego budżetu - mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister Konrad Szymański.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Trzecim elementem polskich propozycji jest współpraca państw Unii Europejskiej w sprawach podatkowych. Jej celem ma być poprawienie ściągalności podatków, zwalczanie nadużyć oraz likwidacja rajów podatkowych.

Szczyt z udziałem europejskich przywódców odbędzie się (pocz. godz.15.00) w formie wideokonferencji w związku z pandemią koronawirusa. Szczegółów co do kształtu Funduszu Odbudowy jeszcze dziś nie poznamy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Konrad Szymański (minister ds. europejskich)
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 8.1

IAR/ml

Czytaj także

Okazja do poprawy relacji. Emmanuel Macron z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 03:44
Prezydent Francji Emmanuel Macron przybywa dzisiaj z wizytą do Warszawy, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Jutro odwiedzi Kraków. To pierwsza od siedmiu lat wizyta francuskiego prezydenta w Polsce. Dla obu stron będzie to m.in. próba poprawy chłodnych wzajemnych relacji.
rozwiń zwiń