Prof. Andrzej Horban: to ostatni moment, żeby poluzować obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 07:55
– Nie robiliśmy ograniczeń, żeby demolować gospodarkę, ale po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji. Na pewnym etapie jest to nieuchronne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban, odnosząc się do trzeciego etapu znoszenia ograniczeń związanych z epidemią COVID-19.
Audio
  • Epidemiolog o trzecim etapie łągodzenia obostrzeń oraz bezpiecznych wyborach prezydenckich (Salon polityczny Trójki)
Prof. Andrzej Horban
Prof. Andrzej HorbanFoto: PAP/Paweł Supernak

iii etap 663.jpg
Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Zobacz, co zmieni się od 18 maja

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Ekonomista: dziś polska gospodarka przechodzi przez kryzys suchą nogą, pokazuje swoją siłę

We środę 13 maja premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z trzecim etapem odmrażania gospodarki dotkniętej epidemią koronawirusa poniedziałku 18 maja będą mogły zostać ponownie otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także restauracje, bary i kawiarnie. Ponadto, zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym.

– System działa. Na Śląsku jest przyrost liczby zakażeń, ale wśród młodych, pracujących ludzi. 90% z nich nie będzie potrzebowało opieki szpitalnej. O to chodziło, by nie doprowadzić do zapchania szpitali, oddziałów intensywnej terapii. To kwestia naszego przekonania, że to, co robimy, jest słuszne. Te osławione dwa metry, maski, połączenie wszystkiego razem. Statystyki pokazują, że to działa – mówił krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

"Wybory można przeprowadzić bezpiecznie"

Piotr Gociek 1200.jpg
"Komentarz dnia": koronawirus, wybory prezydenckie, Małgorzata Kidawa-Błońska

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta? Możliwe scenariusze dla Warszawy

We wtorek 12 maja Sejm przyjął ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Przepisy tam zapisane dopuszczają dwie formy głosowania: tradycyjną, w lokalach wyborczych, oraz głosowanie korespondencyjne dla chętnych. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zgłosił do projektu poprawkę, która w sytuacji zagrożenia epidemicznego na terenie danej gminy pozwala zarządzić tam głosowanie jedynie w formie korespondencyjnej.

Prof, Andrzej Horban ocenił, że dostosowanie metody głosowania w wyborach prezydenckich do sytuacji epidemicznej na danym terenie było słuszną decyzją. Gość Programu 3 Polskiego Radia wskazywał, że są w Polsce regiony, w których zakażenia koronawirusem zdarzają się sporadycznie. Tam, zdaniem epidemiologa, głosowanie tradycyjne w lokalach wyborczych jest bezpieczne. 

– Współczuję rządzącym w tym momencie. Antycypowanie pewnych zachowań i pewnych skutków działań, nie zawsze jest możliwe do przewidzenia. Można przeprowadzić bezpiecznie wybory w lokalach wyborczych. Ludzie chodzą do sklepów, przestrzegają zasad. Wszystko zależy od sytuacji na danym terenie – stwierdził gość Beaty Michniewicz.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Horban (epidemiolog, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych)
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 7.42

IAR/kr

Czytaj także

PO może wymienić kandydata na prezydenta. Na giełdzie kilka nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:45
Zmiana terminu wyborów prezydenckich może otworzyć Platformie Obywatelskiej furtkę do wymiany kandydata. Wśród potencjalnych następców Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wymienia się m.in. Rafała Trzaskowskiego, Radosława Sikorskiego czy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Aby tak się stało, najpierw zrezygnować ze startu musi Małgorzata Kidawa-Błońska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nastąpi to w piątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzaskowski kandydatem na prezydenta? Lokalne struktury PO dostały nowe wytyczne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:25
Lokalne struktury PO otrzymały już informację w sprawie zbiórki podpisów z poparciem dla nowej kandydatury na prezydenta - wynika z rozmów PAP z działaczami partii. Według nieoficjalnych informacji władze krajowe PO w piątek mają zająć się kwestią zmiany kandydata w wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń