Abp Marek Jędraszewski: Jan Paweł II pozostawił po sobie ślady materialne i duchowe, które tworzą jedną całość

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 08:29
– Nie ma grupy turystów, która nie zatrzymywałaby się w Krakowie pod oknem na ul. Franciszkańskiej 3. To miejsce, które przyciągało ludzi, by spotkać się z papieżem nieurzędowo, jako z kimś ciepłym, kto prowadzi dialog i, który potrafi wlać w nich entuzjazm – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Abp Marek Jędraszewski. 
Audio
  • Abp M. Jędraszewski o przekazie Jana Pawła II na czasy pandemii (Salon polityczny Trójki)
abp Marek Jędraszewski
abp Marek JędraszewskiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Dziś przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił w Polskim Radiu nie tylko o materialnych, ale i duchowych śladach pontyfikatu papieża Polaka. Skłonił nas także do zastanowienia się, jaki byłby jego przekaz w trudnym dla wszystkich czasie pandemii.

663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

Wezwanie do refleksji

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa

Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że gdyby Jan Paweł II żył, w przekazie dla ludzi na obecne czasy zaakcentowałby najpewniej sens służby drugiemu człowiekowi i znaczenie zaufania Opatrzności Bożej. Metropolita krakowski mówił też, że w papieskim przekazie pojawiłoby się wezwanie do refleksji. – Powiedziałby: "ufajcie, jest Bóg przed nami. Traktujcie ten czas, jako wielkie wyzwanie, by zrobić rachunek sumienia z człowieczeństwa, co możecie zrobić dla innych, a także dla siebie samego.

Gość Beaty Michniewicz spodziewa się, że w kontekście sensu służby papież opowiedziałby o swoim starszym bracie Edmundzie – lekarzu, który zmarł po tym, jak zaraził się szkarlatyną, ratując chorą pacjentkę – Pokazałby, że rozumie, co znaczy służyć chorym i poświęcać się dla ratowania ich życia – powiedział duchowny.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kard. Dziwisz o św. Janie Pawle II: dzieło jego życia przynosi nadzieję w czasie pandemii

Jan-Pawel-II-V3-15-05-2020.jpg
Jan Paweł II w Polsce. Niezapomniana pierwsza pielgrzymka. Zobacz serwis specjalny

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącyBeata Michniewicz
Gość: abp Marek Jędraszewski (metropolita krakowski)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 08.12

IAR/kr

Czytaj także

Jan Paweł II. 100. rocznica urodzin Papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 06:00
18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II, ogłoszony świętym przez swojego następcę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 18:46
Polskie Radio przygotowało bogatą oprawę przypadającej w poniedziałek 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. Zaprasza na transmisje mszy świętych - w tym sprawowanej przez papieża Franciszka przy grobie papieża Polaka, koncertów z udziałem gwiazd, a także na reportaże, słuchowiska na podstawie tekstów Karola Wojtyły i rozmowy ze świadkami życia i pontyfikatu Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: święty Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 15:20
- Co Jan Paweł II powiedziałby w maju 2020 roku? Powiedziałby: nie lękajcie się. Polakom przypomniałby o solidarności w sprawach polskich, że solidarność oznacza to, że jeden i drugi niosą brzemię razem we wspólnocie, a nie jeden przeciw drugiemu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
rozwiń zwiń