Horała o CPK: bez tej inwestycji możemy mieć potężny problem z przyszłą obsługą ruchu lotniczego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:41
– Centralny Port Komunikacyjny jest nie tylko opłacalny, ale i niezbędny – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: PR
Posłuchaj
12:56 PR3_Salon_2020_06_19-08-12-54.mp3 Marcin Horała: inwestycja w CPK jest nie tylko opłacalna, ale i niezbędna (Salon polityczny Trójki)

– Przekonanie o tym, że CPK będzie dobrą inwestycją, opiera się na biznesplanie badanym przez jedną z firm "wielkiej czwórki". Stopa zwrotu potwierdzona tym badaniem to 10 proc. rocznie – powiedział w radiowej Trójce Marcin Horała. Dodał, że przekonanie takie potwierdzają też analizy rynku lotniczego.

cpk 1200.jpg
Marcin Horała: CPK daje szanse na przyciągnięcie miliardowych inwestycji do Polski

Inwestycja opłacalna i niezbędna

– Mówimy o inwestycji, która będzie uruchomiona za 7 lat i na dziesiątki lat – podkreślił Marcin Horała. Dodał, że nieprzewidywalne zdarzenia, takie jak obecnie trwająca pandemia są wliczane w plan budowy inwestycji poprzez średnie. – Trzeba założyć, że raz na jakiś czas dzieje się coś nieprzewidywalnego, trzeba bazować na średnich z długich okresów – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. CPK.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Inwestycja w CPK jest nie tylko opłacalna, ale i niezbędna. Gdybyśmy jej nie przeprowadzili, za ok. 10 lat mielibyśmy potężny problem z obsługą ruchu lotniczego w Polsce – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Horała (pełnomocnik rządu ds. budowy CPK)
Data emisji: 19.06.2019
Godzina emisji: 8.13

pg/ml

Czytaj także

Marcin Horała: budowa CPK będzie jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:06
- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego posuwa się do przodu, niedługo przedstawimy harmonogramy poszczególnych inwestycji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Marcin Horała, który jest pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK coraz bliżej. Ekspert: na początku Polacy dostrzegą przede wszystkim komponent kolejowy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 18:00
Jak wynika z deklaracji władz, pierwsze samoloty z Centralnego Portu Komunikacyjnego mają wystartować za siedem lat. Zdaniem Dominika Sipińskiego z think-tanku Polityka Insight, sukces Portu będzie zależał m.in. od tego, jak silny będzie LOT w momencie jego otwarcia i czy uda się w pełni zrealizować plany inwestycyjne, na razie zawarte na papierze. W ocenie Dominika Sipińskiego, eksperta rynku lotniczego i transportowego, dla przeciętnego Polaka ważnym skutkiem realizacji CPK może być znacząca poprawa jakości sieci kolejowej, a tym samym - wzrost komfortu podróży po kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: CPK daje szanse na przyciągnięcie miliardowych inwestycji do Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:47
- Centralny Port Komunikacyjny to narzędzie na przyciągnięcie do Polski miliardów dolarów prywatnego kapitału i miliardów euro dotacji unijnych - podkreślił we pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
rozwiń zwiń