Maciej Gdula: UE jest zdeterminowana, nastąpi próba sił

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 09:03
– Unia Europejska wysyłała od dawna sygnały, że jest możliwość powiązania budżetu z praworządnością i polski rząd ignorował te sygnały – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Lewicy Maciej Gdula.
Maciej Gdula
Maciej GdulaFoto: Damian Klamka/East News

W Brukseli pierwszy raz od wybuchu pandemii koronawirusa fizycznie spotkają się przywódcy państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu napisał wieczorem na Facebooku, że będzie to "jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata".

Posłuchaj
14:09 _PR3_AAC 2020_07_17-08-13-14_for_media.mp3 Maciej Gdula: dla UE to kwestia spójności całej wspólnoty (Salon polityczny Trójki)

Przed rozpoczęciem obrad między krajami utrzymują się duże różnice zdań zarówno w sprawie wysokości funduszu odbudowy, jak i zasad przydzielania środków z unijnego budżetu. Rozbieżności wśród krajów Wspólnoty dotyczą na przykład powiązania wypłaty funduszy budżetowych z praworządnością. Naciskają na to przede wszystkim kraje Północy Europy, z kolei wetem grożą Węgry.

szczyt ue free 1200.jpg
Negocjacje w Brukseli. Polska za hojnym funduszem odbudowy i silnym budżetem UE

"To dla nich kwestia spójności całej wspólnoty"

Maciej Gdula przekonywał w radiowej Trójce, że Unia Europejska wysyłała od dawna sygnały, że jest możliwość powiązania budżetu z praworządnością i polski rząd ignorował te sygnały. – Nastąpi próba sił i Unia Europejska jest tu zdeterminowana. To dla nich kwestia spójności całej wspólnoty – mówił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość wskazywał, że Unia Europejska wysłała także wyraźny sygnał, że zostanie zweryfikowane, czy sposób używania środków unijnych jest zgodny z podstawowymi wartościami. – Te samorządy, które wprowadziły strefy wolne od LGBT, nie będą mogły z tych środków korzystać – powiedział.

– Zaproponowałem, by nie karać za kwestie praworządności całego kraju, ale przedstawicieli rządu, np. europosłów. To trudne, ale jeżeli partia rządząca łamie prawo, to dlaczego ma to uderzać we wszystkich? – pytał polityk.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Maciej Gdula (Lewica)
Data emisji: 17.07.2020
Godzina emisji: 8.13

ks/ml

Czytaj także

Polityczna kolacja Mateusza Morawieckiego w Brukseli. Pierwsze rozmowy przed szczytem UE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 23:55
- Na kilkanaście godzin przed początkiem unijnego szczytu w Brukseli spotkali się premierzy Polski i Węgier. Mateusz Morawiecki rozmawiał z Viktorem Orbanem wieczorem, tuż po przylocie do belgijskiej stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś rozpoczną się unijne negocjacje budżetowe. Premier: to kluczowe spotkanie dla przyszłości Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 01:00
"Rano rozpoczynamy jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata" - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej ws. nowego budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże pieniądze i duże różnice zdań. Co przyniesie dzisiejszy szczyt UE w Brukseli?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:44
Europejscy przywódcy podejmą dziś próbę porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii. O kompromis będzie trudno, bo istnieją rozbieżności wśród państw członkowskich. Szczyt rozpoczyna się o 10.00, ma potrwać do soboty, ale nie jest wykluczone, że przedłuży się do niedzieli. To jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń