Główny Inspektor Sanitarny o koronawirusie: potrzebny spokój, by podejmować racjonalne decyzje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 09:01
– Chociaż liczba przypadków koronawirusa się zwiększyła, to jednak społeczeństwo wykazuje się rozsądkiem – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.
Jarosław Pinkas
Jarosław PinkasFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Jarosław Pinkas zwracał uwagę, że można było założyć, iż ponowne socjalizowanie się ludzi, a także powrót dzieci do szkół, spowoduje zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem.

dr-Michał-Sutkowski.jpg
Dr Sutkowski: musimy zaufać fachowcom i przestać wierzyć w różne teorie spiskowe

Apelował jednak o spokój, podkreślając, że sytuacja w Polsce jest opanowana i o wiele lepsza niż w innych europejskich państwach. Dlatego, w jego opinii, nie ma w obecnej sytuacji potrzeby stosowania obostrzeń na większych obszarach kraju.

Gość "Salonu Politycznego Trójki" zaznaczał również, że większość Polaków zachowuje się rozsądnie – zakłada w miejscach zamkniętych maseczki i zachowuje dystans.


Posłuchaj
14:00 PR3_MPLS 2020_09_28-08-12-45.mp3 Jarosław Pinkas: pomimo wzrostu zakażeń, większość Polaków zachowuje się odpowiedzialnie ("Salon polityczny Trójki")

 

– Z powrotem uwierzyliśmy, że jest pandemia, jest wirus i że jesteśmy zagrożeni – oceniał Jarosław Pinkas.

Gość radiowej Trójki mówił również, że nie wszystko – tak jak w przypadku zakładania maseczek – musi być zapisane w prawie czy podlegać karom.

– Noszenie maseczki powinno być naszym szlachetnym obowiązkiem. Nosimy je przede wszystkim dla tych, którzy są najbardziej zagrożeni – najstarszych, najsłabszych – podkreślał.

Główny Inspektor Sanitarny mówił również o bardzo szkodliwym trendzie dotyczącym lekceważenia pandemii, czy też przekonywania, że jej nie ma lub że jest ona elementem spisku. Wspominał, że właśnie rozpowszechnianie się postaw antyszczepionkowych spowodowało, że wiele szczepionek przeciwko grypie zostało w zeszłym roku zutylizowanych – brakowało bowiem chętnych do ich wykorzystania.

Jarosław Pinkas zaznaczył, że w tym roku – pomimo większego zapotrzebowania na tę szczepionkę – zostanie zakupiona większa jej ilość, ale kolejne partie będą trafiać do Polski stopniowo. Podkreślił, że szczepionka na grypę będzie refundowana osobom znajdującym się w grupach ryzyka.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Pinkas (Główny Inspektor Sanitarny)
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 08.13

pp

Czytaj także

Dr Sutkowski: musimy zaufać fachowcom i przestać wierzyć w różne teorie spiskowe

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:18
- Niektórzy ludzie, często młodzi, uważają, że bezobjawowe przechorowanie koronawirusa lub przechorowanie go z lekkimi objawami nie pozostawia śladów w organizmie. Nie jest tak niestety we wszystkich przypadkach - powiedział dr Michał Sutkowski, lekarz, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 w Polsce. 1 proc. chorych jest w stanie krytycznym

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:00
Obecnie w Polsce 1 proc. chorych na COVID-19 jest w stanie krytycznym - pod respiratorem. Intubowanych jest 124 spośród 16 994 obecnie chorych - wynika ze strony internetowej Worldometers.info, na której publikowane są światowe statystyki w czasie rzeczywistym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa przywraca kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski. Są jednak wyjątki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 06:05
Litwini wprowadzają od dziś wymóg dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski. Przepisy nie dotyczą jednak osób przejeżdżających przez nasz kraj oraz tych, które na Litwie pracują lub się uczą. 
rozwiń zwiń