Andrzej Dera: spotkanie prezydenta z premierem było zakończeniem rozmów o rekonstrukcji rządu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 09:25
– To bardzo rzetelny i bardzo dobry kandydat na ministra – mówił o kandydaturze Przemysława Czarnka na ministra edukacji w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Andrzej Dera w studiu radiowej Trójki
Andrzej Dera w studiu radiowej TrójkiFoto: PR

- W piątek lub poniedziałek możemy spodziewać się komunikatu ws. daty i godziny zaprzysiężenia rządu – zapowiedział Andrzej Dera w radiowej Trójce.

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział połączenie dotychczasowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na czele nowego resortu ma stanąć poseł PiS Przemysław Czarnek.


Posłuchaj
13:26 PR3_SP3_2020_10_01-08-44-59_for_media.mp3 Andrzej Dera: spotkanie prezydenta z premierem było zakończeniem rozmów o rekonstrukcji rządu (Salon polityczny Trójki)

 

– Jest profesorem, ma ogromne doświadczenie jeżeli chodzi o naukę i edukację, moim zdaniem jest to kandydat na ministra bardzo rzetelny i bardzo dobry – ocenił kandydaturę Przemysława Czarnka prezydencki minister.

mid-20930336 (1).jpg
Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Senator PiS: precyzyjnie ustalono relacje w koalicji

– Środowiska naukowe są zróżnicowane, ale to nie znaczy, że ktoś, kto ma wyraziste poglądy prawicowe nie mieści się w tym zakresie, to nie może być tak, że tylko osoby niewyraziste mogą pełnić funkcje ministerialne – zaznaczył, odnosząc się do głosów krytyki ze strony środowisk liberalnych po ogłoszeniu kandydata na ministra edukacji.

Sprawy rolnictwa

Andrzej Dera mówił również o kandydaturze Grzegorza Pudy na ministra rolnictwa. – Pan poseł, niedługo minister, ma inne zasługi, nie tylko był sprawozdawcą ustawy o ochronie zwierząt, ma swój dorobek, wiedzę i doświadczenie. Jeżeli pan premier uznał, że jest to dobra kandydatura na ministra rolnictwa, to należy zaufać tej kandydaturze – zaznaczył.

Gość audycji był pytany także o rozmowy prezydenta z rolnikami, którzy twierdzą, że prezydent jest "po ich stronie". – Pan prezydent wyraźnie mówił podczas dożynek o swoim stanowisku dotyczącym tej ustawy, wskazywał na to, że należy wziąć pod uwagę w rozstrzygnięciu również kwestie gospodarcze. Kwestie społeczne, związane z ochroną zwierząt nie są podważane – powiedział Andrzej Dera.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 1.10.20
Godzina emisji: 8.45

pg/ml

Czytaj także

Andrzej Dera: w trudnych czasach kryzysu pandemicznego musi być stabilna większość w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 08:50
- Silny i stabilny rząd był obiecany w czasie ostatnich wyborów prezydenckich i wcześniej parlamentarnych, to realizacja jednej z naszych głównych obietnic złożonych obywatelom - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Senator PiS: precyzyjnie ustalono relacje w koalicji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:17
- Najistotniejsze jest to, jak rząd w nowym składzie będzie odbierany i traktowany przez zwykłych zjadaczy chleba - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Zaznaczył, że trzeba dać społeczeństwu możliwość jego oceny. - Zmiany w rządzie odbywają się niezwykle często - komentował z kolei senator PO Bogdan Zdrojewski. Dodał, że ważna będzie współpraca w ramach rządu i jego priorytety.
rozwiń zwiń