Wojciech Konieczny: dzienna liczba zgonów na COVID-19 w Polsce jest nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 09:00
– W tej chwili głównym problemem opieki zdrowotnej jest zapaść systemu związanego z leczeniem innych chorób niż COVID-19 – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, senator Lewicy.
Wojciech Konieczny
Wojciech KoniecznyFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

W nagraniu na Facebooku szef rządu Mateusz Morawiecki podkreślił, że w tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, średnia liczba nowych zakażeń zaczęła spadać.

Jak zaznaczył premier, 65 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców to wciąż dużo, ale jest to pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że ostatnie obostrzenia przynoszą skutki.

Szpital Narodowy zdrowie COVID-19 koronawirus choroba F_22.jpg
Szpital na Stadionie Narodowym. "Jeśli nie będzie miejsc w innych placówkach, przyjmiemy pacjentów w ciężkim stanie"

– Rzeczywiście w porównaniu z tym, co się działo w ostatnich tygodniach, jest trochę optymistycznych danych.  Obserwujemy lekkie wypłaszczenie mimo dużej ilości przypadków. Światełkiem w tunelu są też informacje ws. szczepionki. Nie zmienia to jednak faktu, że o ile rzeczywiście nie wzrasta liczba zachorowań, to nie może być wypłaszczenia na takim poziomie. Liczba dziennych zgonów też nie jest do zaakceptowania – powiedział Wojciech Konieczny.

Posłuchaj
13:25 PR3_MPLS 2020_11_13-08-44-58.mp3 Wojciech Konieczny o sytuacji epidemiczne w Polsce (Salon polityczny Trójki)

Senator Lewicy dodał, że "w tej chwili głównym problemem opieki zdrowotnej jest zapaść systemu związanego z leczeniem innych chorób niż COVID-19". – Należałoby rozdzielić szpitale według zadań. Niektóre powinny zająć się leczeniem COVID-19, a niektóre leczeniem innych przypadków. Obecnie szpitale są bardzo często sparaliżowane, bo nie mogą udzielić opieki w innym zakresie – stwierdził Wojciech Konieczny.

***

Audycja: Salon Polityczny Trójki
ProwadzącyBeata Michniewicz
Gość: Wojciech Konieczny (senator Lewicy, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia)
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 8.45

koz/kr


Czytaj także

"Skandaliczne sytuacje". Błażej Spychalski o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:00
– Zadymy podczas Marszu Niepodległości nie powinny mieć miejsca – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Sutkowski: stabilizacja liczby zakażeń na wysokim poziomie to iluzja poprawy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 06:40
- Ustabilizowanie się liczby zakażeń na wysokim poziomie, czyli powyżej dwudziestu kilku tys. dziennie, jest iluzją poprawy i nie powinno nas uspokajać – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że narasta liczba zajętych łóżek, respiratorów i ciężkich przypadków przebiegu COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Kukiz-Szczuciński: Polska lepiej przygotowana do walki z koronawirusem niż wiosną

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 07:21
- Uważam, że obecnie kraj jest na pewno znacznie lepiej przygotowany do walki z koronawirusem, lepsze jest np. wyposażenie w środki ochrony indywidualnej. Jednak łagodna pod względem pandemicznym wiosna - m.in. z powodu szybkiego lockdownu - uśpiła czujność władz i obywateli - powiedział dr Paweł Kukiz-Szczuciński.
rozwiń zwiń