"Szukamy możliwości kompromisu". Piotr Müller o unijnych negocjacjach ws. budżetu i praworządności

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:00
– Szukamy możliwości kompromisu, ale nie ma i nie będzie zgody na takie rozwiązania, które są niezgodne z traktatami unijnymi i takimi, które są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Polskie Radio

Polska i Węgry zawetowały budżet UE na lata 2021-27, w tym fundusz unijny dotyczący odbudowy gospodarek po pandemii, w proteście przeciw uzależnieniu wypłat środków unijnych od przestrzegania praworządności. 

Posłuchaj
13:25 _PR3_AAC 2020_11_19-08-45-19_for_media.mp3 Piotr Müller: szukamy możliwości kompromisu. Rzecznik rządu o budżecie UE (Salon polityczny Trójki)

 


Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
Szynkowski vel Sęk: mechanizm warunkowości to próba obejścia traktatów unijnych

Piotr Müller tłumaczył, że "Unia Europejska jest konstruowana na zasadach współpracy między państwami i Polska, wchodząc do UE, podpisywała traktaty określające, w jaki sposób między innymi stosuje się procedurę w zakresie praworządności". – Uważamy, że nie może być ona bezpodstawnie rozszerzana – zaznaczył.

Zobacz także:

Rzecznik rządu uważa jednak, że kompromis jest możliwy w kwestii budżetu i jego kontroli.

– Jesteśmy za tym, aby budżet UE, który został zaproponowany w lipcu, który Polska negocjowała, który jest dobrym budżetem, mógł być realizowany już od przyszłego roku. Jesteśmy natomiast przeciwko kryteriom niesprawiedliwym, nieobiektywnym, arbitralnym – stwierdził gość "Salonu politycznego Trójki".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 8.45

mr/kr

Czytaj także

"Jest on potrzebny całej Europie". Szczerski zaapelował o kompromis ws. unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:46
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wskazał na potrzebę kompromisu w sprawie unijnego budżetu. Podkreślił on jednocześnie, że nowe rozwiązanie powinno być zgodne ze wspólnotowym prawem.
rozwiń zwiń