"Takie sytuacje są naganne". Anna Maria Żukowska o szczepieniach celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:23
– Jestem tym faktem rozgoryczona, takie sytuacje są naganne i nie powinny mieć miejsca. Nie tłumaczy tego wyjaśnienie, "żeby dawka się nie zmarnowała" – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska (Lewica), komentując szczepienie poza kolejnością osób spoza grupy zero.
Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska
Posłanka Lewicy Anna Maria ŻukowskaFoto: PAP/Rafał Guz

Poseł Lewicy pytana o szczepienia osób spoza grupy zero na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odparła, że powinno zostać przeprowadzone postępowanie wyjaśniające i powinny zostać wyciągnięte konsekwencje służbowe. – Dlaczego nie wprowadzono z wyprzedzeniem listy zapisów chętnych do szczepień osób z personelu medycznego, dlaczego nie było listy rezerwowej. Za brak tego przygotowania z pewnością odpowiadają władze szpitala na ul. Banacha – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Anna Maria Żukowska.


Posłuchaj
13:40 2021_01_04 08_44_57_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Anna Maria Żukowska: lekarze i pielęgniarki powinni być szczepieni w pierwszej kolejności (Salon polityczny Trójki)

 

– Jestem tym faktem rozgoryczona, takie sytuacje są naganne i nie powinny mieć miejsca. Nie tłumaczy tego wyjaśnienie: "żeby dawka się zmarnowała". Było dużo zapisanych osób chętnych, lekarzy z tego szpitala – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia poseł Lewicy. – Nie rozumiem, dlaczego do nich nie skierowano tego zaproszenia na szczepienie w pierwszej kolejności. Oni są w grupie zero i to lekarze i pielęgniarki powinni być szczepieni w pierwszej kolejności – oceniła Żukowska. 

Na WUM zaszczepieni zostali m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak i aktorka Krystyna Janda. Do przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przyznała się też aktorka Maria Seweryn. Szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymał także aktor Wiktor Zborowski.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnił, że szczepienia osób spoza grupy zero są możliwe tylko w sytuacji dysponowania przez szpital wolnymi dawkami szczepionki, którymi nie uda się zaszczepić personelu szpitala, np. z powodu nieobecności w pracy w czasie świąteczno-noworocznym.

Wyjaśnieniem zaszczepienia na COVID-19 osób spoza kolejki zajmie się wewnętrzna, uczelniana komisja powołana przez rektora placówki. Dziś na Uniwersytecie rozpoczyna się także kontrola NFZ zlecona przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Salon Polityczny Trójki - Anna Maria Żukowska/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Anna Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 4.01.2021
Godzina emisji: 8.44

mg/kr

Czytaj także

Szczepienia celebrytów poza kolejnością. Studenci WUM wskazali, kto za to odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 21:45
Celem udostępnianych przez nas informacji nie jest propagowanie tej czy innej opcji politycznej, telewizji albo strony internetowej. Patrzymy na to nie ze strony sceny politycznej, a ze strony etycznej - zapewniła w niedzielę grupa studentów WUM prowadząca facebookowy profil "ZUM na WUM".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia poza kolejnością. Wiceszef MSWiA: w grupie "0" nie ma celebrytów, aktorów, starostów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 07:58
- Zasady są jasne i wiemy, kto znajduje się w grupie "0". Nie ma tam celebrytów, aktorów, starostów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

NFZ wchodzi do WUM. Kontrola ma wyjaśnić aferę związaną ze szczepieniami celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 08:10
W poniedziałek rozpocznie się szczegółowa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w związku z zamieszaniem wokół przedterminowych szczepień celebrytów i polityków. Niezależnie sprawę bada komisja WUM.
rozwiń zwiń