Kosiniak-Kamysz: jesteśmy reprezentantami przedsiębiorców w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 09:00
– To inicjatywa w obronie przedsiębiorczości, przedsiębiorców, walczymy o nich, przekazujemy ich pomysły do Sejmu, jesteśmy ich reprezentantem – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do zapowiedzi pozwu zbiorowego przeciwko skarbowi państwa.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: PR3

Na fermie norek na pomorzu wykryto wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym podjęta została decyzja o konieczności uboju zakażonych zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa w tej sytuacji nie są przewidywane odszkodowania dla rolników. O problemach przedsiębiorców w czasie pandemii mówił w "Salonie politycznym Trójki" Władysław Kosiniak-Kamysz.

malag marlena_1200.jpg
Marlena Maląg: wsparcie branżowe jest konieczne, aby po pandemii szybko powrócić do normalności
 
Posłuchaj
14:22 2021_02_02 08_44_31_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz: walczymy o przedsiębiorców (Salon polityczny Trójki)
 

Państwo musi zapłacić

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślił, że zarówno właściciel wspomnianej fermy norek, jak i wszyscy przedsiębiorcy, w których uderzyły obostrzenia związane z pandemią, powinni mieć ze strony państwa zapewnioną pomoc. Podkreślił, że PSL w tej sprawie będzie interweniował składając interpelacje, ale także propozycje poprawek do ustaw covidowych i tarcz antykryzysowych.

– Jeżeli państwo zamyka komuś interes – i niezależnie jaki to jest interes, jaki to jest biznes, jaka to jest działalność gospodarcza - i stosuje restrykcje epidemiczne, musi za to zapłacić. To jest obowiązek państwa – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Otwarte branże też ucierpiały

Wakacje plaża wypoczynek turystyka free 1200.jpg
Resort rozwoju: analizujemy przedłużenie bonu turystycznego

Polityk odniósł się także do zapowiedzi złożenia–  wraz z innymi parlamentarzystami i przedsiębiorcami – pozwu zbiorowego przeciwko skarbowi państwa. – To jest inicjatywa w obronie przedsiębiorczości, przedsiębiorców, walczymy o nich, jesteśmy – można powiedzieć – ich pasem transmisyjnym, przekazujemy ich pomysły do Sejmu, jesteśmy ich reprezentantem – mówił.

Polityk dodał, że branż, które zostały dotknięte przez pandemię, jest wiele i nie chodzi tylko o tych, których PKD - kod oznaczający rodzaj działalności gospodarczej – nie został wpisany do tarczy antykryzysowej. – Są te branże, które były otwarte, np. taksówkarze, pralnie. One nie zostały zamknięte. Ale dzisiaj nie mogą funkcjonować, bo ich odbiorcy – tak jak hotele i restauracje dla pralni – nie działają. To jest system naczyń połączonych, trzeba pomóc każdemu, który tego wsparcia będzie oczekiwał – wyjaśnił Kosiniak-Kamysz.

Salon Polityczny Trójki - Władysław Kosiniak-Kamysz/Polskie Radio

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes PSL)
Data emisji: 02.02.2021
Godzina emisji: 08.45

jmo/kr

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa weszły w życie. Zobacz, czego dotyczą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:34
W poniedziałek zostały otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handlowe i muzea oraz galerie sztuki. Pozostałe zasady bezpieczeństwa będą jednak przedłużone. Nie obowiązują także godziny dla seniora. Poniżej przedstawiamy pełną listę zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semeniuk: jeszcze chwila cierpliwości ze strony przedsiębiorców będzie na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 09:00
– Uwalniamy dziś centra handlowe, sprzedaż detaliczną. Za pośrednictwem Rady Medycznej przez najbliższe 10-14 dni będziemy też obserwować stan epidemiczny w kraju (...). Jeżeli będą to liczby regularne – mówię tu o zachorowaniach - to mam nadzieję, że te kolejne protokoły bezpieczeństwa, które przygotowaliśmy u nas w ministerstwie dla ponad 40 branż, będziemy niebawem wprowadzać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: od 1 lutego firmy założone w 2020 r. też dostaną pomoc z tarczy branżowej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 21:30
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - od 1 lutego 2021 weszły w życie kolejne instrumenty pomocy dla przedsiębiorców, takie jak: zwolnienie z opłacania składek ZUS za następne dwa miesiące, kolejna dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń.
rozwiń zwiń