"Polegajmy na wiedzy lekarzy i odpowiednich instytucji". Brudziński o szczepionkach AstraZeneca

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 09:15
– Polegajmy na wiedzy lekarzy, odpowiednich instytucji unijnych i krajowych, a nie na presji medialnej czy presji konkurencyjnych koncernów – powiedział w programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Joachim Brudziński, zapytany, czy Polska powinna wstrzymać szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.
Europoseł PiS Joachim Brudziński
Europoseł PiS Joachim BrudzińskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Joachim Brudziński powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że Polska nie powinna kierować się "presją medialną czy konkurencyjnych koncernów, ale wyłącznie opiniami odpowiednich agencji unijnych i krajowych dotyczących skuteczności tej szczepionki".


Posłuchaj
14:58 salon_joachim_brudzinski.mp3 Joachim Brudziński między innymi o szczepieniach preparatem AstraZeneki (Trójka/Salon polityczny Trójki)

 

Polegajmy na wiedzy naszych lekarzy

– Wczoraj zapoznałem się z kilkoma wypowiedziami wybitnych polskich uczonych, którzy wskazują bardzo wyraźnie, że ta tragedia dotykająca jednostki – na tysiące, setki tysięcy osób zaszczepionych – jest w sposób oczywisty dla najbliższych tej osoby, która zmarła wskutek powikłań, czymś dramatycznym. Ale jeżeli się przełoży na szalę całej populacji, to jednak zyski  zdrowotne wskazują, żeby się szczepić – mówił europoseł PiS.


shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
Belgia nie wstrzymuje szczepień AstraZeneką. Czeka na ocenę Europejskiej Agencji Leków

Według niego, "dopóki te rekomendacje odpowiednich instytucji zajmujących się badaniem skuteczności i bezpieczeństwa leków są na 'tak', to należy się szczepić. – A dlaczego poszczególne państwa, które w dużej mierze czasami są też producentami własnych szczepionek, próbują eliminować, no to się toczy gra o setki miliardów euro, setki miliardów dolarów. Polegajmy na wiedzy naszych lekarzy – powiedział Brudziński.

Wcześniej na antenie Polskiego Radia 24 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że w naszym kraju nie odnotowano przypadków, które miałyby doprowadzić do wstrzymania szczepienia tym preparatem. W poniedziałek w tej sprawie pojawił się komunikat Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dotychczas w kilkunastu krajach wstrzymano podawanie pacjentom preparatów AstraZeneki, w tym m.in. w Niemczech czy Francji. Wstrzymanie w wielu krajach jest spowodowane wewnętrznymi śledztwami w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych, które wystąpiły u szeregu pacjentów po przyjęciu szczepionki. Chodzi m.in. o pojawiającą się krzepliwość krwi.

Salon Polityczny Trójki - Joachim Brudziński/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Joachim Brudziński (europoseł PiS)
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 8.45

mg/kr

Czytaj także

"Należy złożyć mandat, to uczciwe". Tomasz Trela o "turystyce politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 09:10
– Jeżeli ktoś dostał się do jakiegoś gremium z odpowiedniej listy, to powinien po opuszczeniu tego klubu czy tego koła, tej frakcji po prostu złożyć mandat – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Lewicy Tomasz Trela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Normalna procedura". Prof. Gut o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca w niektórych krajach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 21:17
- Jest to normalna procedura w przypadku, kiedy zdarzy się jakiś poważny niepożądany odczyn przy którejś szczepionce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, na temat wstrzymania szczepienia produktem firmy AstraZeneca w niektórych krajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes urzędu certyfikacji leków: szczepionkę AstraZeneca można cały czas podawać

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 00:55
- Szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca można podawać w czasie trwania analiz danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych - poinformował w poniedziałek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. 
rozwiń zwiń