Prześladowania na Białorusi. Soboń: o prawa mniejszości polskiej będziemy upominać się w sposób stanowczy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 09:30
– Ta kwestia będzie stawiana bilateralnie przez MSZ wobec władz Białorusi, ale także podczas posiedzenia Rady Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odnosząc się do serii zatrzymań i milicyjnych przeszukań wymierzonych w Polaków na Białorusi.
Artur Soboń
Artur SobońFoto: Facebook/Artur Soboń

Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła sprawę karną wobec Andżeliki Borys – prezes Związku Polaków – oraz wobec innych polskich aktywistów. Milicjanci wkroczyli dziś do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie. Funkcjonariusze przeszukali też mieszkanie Andrzeja Poczobuta, a następnie polski działacz i dziennikarz został zatrzymany. Służby przeszukały też mieszkania polskich liderek w Wołkowysku i Lidzie – Marii Tiszkowskiej i Ireny Biernackiej.


Posłuchaj
14:22 [ PR3]PR3 (mp3) 25 marzec 2021 08_44_56_for_media.mp3 Artur Soboń: władze białoruskie eskalują konflikt z polską mniejszością (Salon polityczny Trójki)

 

morawiecki 663 twitt.jpg
"Nie zgadzamy się na branie Polaków na zakładników". Premier o zatrzymaniu Andżeliki Borys

 To oczywiście skandal i dowód na to, że władze białoruskie eskalują konflikt z polską mniejszością. Nie ma żadnych podstaw do tych zatrzymań  powiedział Artur Soboń. Przypomniał, że po zatrzymaniu Andżeliki Borys miała już miejsce reakcja dyplomatyczna.  Myślę, że kolejna powinna być jeszcze ostrzejsza  dodał. 

Czytaj także:

Gość Trójki mówił, że kwestia represji będzie poruszana przez polski MSZ w kontaktach bilateralnych, jak również podczas wideokonferencji Rady Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. - Nie możemy pozwolić na traktowanie w ten sposób polskiej mniejszości. Państwo polskie o prawa mniejszości polskiej, Związku Polaków na Białorusi będzie się upominać w sposób stanowczy - zapewnił.

Soboń wskazał na "gradację reakcji dyplomatycznych".  Jeśli one nie pomogą, powinniśmy oczekiwać solidarności europejskiej  ocenił.  To muszą być reakcje, które będą adekwatne do tej sytuacji, a sytuacja jest, moim zdaniem, poważna  dodał.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 8.45

fc/mk

Czytaj także

Białoruś: kolejne represje wobec Polaków. Funkcjonariusze w kominiarkach zatrzymali Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 07:40
Dziś rano funkcjonariusze pojawili się w grodzieńskim mieszkaniu polskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował później, że polski działacz został zatrzymany. Milicja wkroczyła również do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Funkcjonariusze zapukali też do Marii Tiszkowskiej, polskiej liderki w Wołkowysku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszczęto sprawę karną wobec szefowej ZPB Andżeliki Borys

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 08:32
O wszczęciu postępowania karnego wobec prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys poinformowała prokuratura generalna Białorusi. W siedzibie ZPB w Grodnie oraz w mieszkaniach działaczy trwają przeszukania.
rozwiń zwiń