Budka o Wróblewskim: nie jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich i wierzę, że tak zostanie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:30
– Wierzę, że senatorowie zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy będą solidarnie głosować, tak jak w Sejmie, przeciwko tej kandydaturze – przyznał w Programie 3 Polskiego Radia Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski został w czwartek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz jego kandydaturą zajmie się Senat.

– Bartłomiej Wróblewski na razie uzyskał poparcie Sejmu. Nie jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich i wierzę, że tak zostanie – podkreślił Borys Budka. – Wierzę, że senatorowie zarówno Koalicji Obywatelskiej, jak i Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy będą solidarnie głosować, tak jak w Sejmie, przeciwko tej kandydaturze – dodał.

Czytaj także:

Gość radiowej Trójki podkreślił, że RPO powinien zostać kandydat niezwiązany z polityką.  Stoimy na stanowisku, że Rzecznikiem Praw Obywatelskich nie powinien być polityk. Nie powinien pochodzić bezpośrednio z izby senackiej czy sejmowej. (...) Ta rola nie powinna być przypisywana politykom  podkreślił przewodniczący PO. Zastrzegł przy tym, że nie będzie "rozmawiał publicznie o nazwiskach".

PO gotowe na wybory

Budka 1200.jpg
"Proponują anarchizację państwa i destabilizację ładu prawnego". Czerwińska o wpisie Budki

Budka pytany o możliwość przyspieszonych wyborów odparł, że PO jest gotowe na taką możliwość.  Jesteśmy przygotowani na wybory, które mogą odbyć się w ciągu 45 dni, jeżeli Jarosław Kaczyński będzie chciał się na to zdecydować. Jesteśmy również przygotowani na wariant rządu technicznego, który w ciągu kilku miesięcy przygotuje Polskę na normalne wybory. Każdy scenariusz jest przez nas brany pod uwagę  podkreślił.


Posłuchaj
14:03 _PR3_AAC 2021_04_16-08-44-51_for_media.mp3 Borys Budka o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich i możliwych scenariuszach politycznych w przypadku wcześniejszych wyborów parlamentarnych (Salon polityczny Trójki)

 

Czytaj także:

Nawiązał tym samym do swojej wypowiedzi z początku rozmowy, gdy porównywał sytuację polityczną do maratonu.  Jeśli chodzi o formę maratońską, to przed nami długi bieg do wyborów, ale trzeba być przygotowanym, że ten finisz może być szybszy niż wszystkim się zdaje i na to Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska jest gotowa  podkreślił.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Borys Budka (PO)
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 8.44

st/mk

Czytaj także

Szczerski o wyborze RPO: Polacy chcą wzniesienia się ponad okopy partyjne

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 10:06
– Mało kto dokonuje oceny merytorycznej kandydatów na RPO. Pokażmy Polakom, że jesteśmy w stanie oceniać na podstawie kompetencji, a nie barw partyjnych – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski. 
rozwiń zwiń