Krajowy Plan Odbudowy. Sawicki: zależy nam, żeby te pieniądze trafiły do polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 09:14
– Dziś zależy nam na tym, żeby pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy szły na przedsiębiorców, na rozwój, dla polskich rodzin, a nie na wielkie spółki skarbu państwa – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.

1200_Sejm_TT.jpg
Sejmowe głosowanie ws. projektu ustawy o Funduszu Odbudowy. Jest termin

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się tym projektem. Ratyfikacja przez kraje członkowskie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.

Posłuchaj
13:41 PR3 2021_04_30-08-45-01_for_media.mp3 Marek Sawicki: chcemy, żeby premier powiedział obywatelom, że zgodził się na wspólne, unijne zobowiązania (Salon polityczny Trójki)

 

Marek Sawicki przyznał, że "dziś zależy nam na tym, żeby te pieniądze szły na przedsiębiorców, na rozwój, dla polskich rodzin, a nie na wielkie spółki skarbu państwa, bo wtedy będzie powtórka jak za Gierka".   Chcemy, żeby premier powiedział obywatelom, że zgodził się na wspólne, unijne zobowiązania  poręczenie wynosi 750 miliardów euro, to dwa razy więcej niż nasze PKB  mówił poseł PSL.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia powiedział, ze "chcemy, żeby 10 proc. tych pieniędzy szło na rolnictwo".  Byliśmy pierwsi, którzy zaproponowali premierowi debatę w Sejmie. Głosowanie powinno odbywać się na podstawie jawnej informacji, na co te pieniądze będą wydawane. Podczas głosowania w Sejmie w PSL nie będzie dyscypliny partyjnej w tej sprawie. Nie widzę również warunków, żeby opozycja skonstruowała rząd większościowy, tymczasowy  dodał.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 30.04.2020
Godzina emisji: 08.45

dn/kr

Czytaj także

Piotr Müller: politycy PO są gotowi podłożyć bombę pod budżet europejski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 09:15
– Platforma Obywatelska w imię partyjnych wojenek jest w stanie zablokować budżet europejski dla Polski (770 mld zł) – i jednocześnie dla wszystkich krajów UE. Politycy PO są gotowi podłożyć bombę pod budżet europejski – i to tylko z powodu swoich partyjnych interesów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To pieniądze dla 38 mln Polaków". Adrian Zandberg o porozumieniu ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:15
– Rozmawiamy o 250 miliardach złotych dla Polski. To nie są pieniądze ani dla PiS-u, ani dla PO, ani Lewicy. To są pieniądze dla 38 mln Polaków, które będą wydawane przez długie lata – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pieniądze, które musimy szybko zainwestować". Dziś kraje UE mają przysłać Krajowe Plany Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 06:42
Do piątku unijne państwa mają przysłać do Brukseli swoje Krajowe Plany Odbudowy, które zostaną sfinansowane z Funduszu Odbudowy po pandemii. Komisja dopuszcza jednak możliwość przedłużenia terminu. Polska deklaruje, że chce zdążyć przed północą i wysłać swój plan.
rozwiń zwiń