Paweł Jabłoński: charakter ustaw ratyfikacyjnych sprawia, że nie wnosi się do nich poprawek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:50
– Ratyfikacja ma wyłącznie taką funkcję, że wyraża się zgodę, żeby prezydent podpisał umowę międzynarodową; tam poprawek żadnych się nie nanosi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, komentując senackie prace nad ustawą o zasobach własnych UE.

Salon polityczny Trójki – Paweł Jabłoński/YouTube Polskie Radio

Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. Za uchwaleniem ustawy ratyfikacyjnej, oprócz większości klubu PiS (przeciwko było m.in. 17 posłów związanych z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry), opowiedziała się też zdecydowana większość klubów: Lewicy, Koalicji Polskiej – PSL oraz koło Polski 2050 Szymona Hołowni. Zdecydowana większość klubu KO wstrzymała się w tej sprawie od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. Marszałek tej izby zapowiedział już wnikliwe analizy, rozmowy i debaty.

Posłuchaj
13:56 [ PR3]PR3 (mp3) 6 maj 2021 08_44_45_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: ustawy ratyfikacyjne mają taki charakter, że tam specjalnie nie wnosi się żadnych poprawek (Salon polityczny Trójki)

sejm premier free tt 1200 .jpg
Sejmowe głosowanie ws. Funduszu Odbudowy. Prof. Ryba: rząd zyskał rozbicie totalnej opozycji

Wiceminister spraw zagranicznych wskazał, że proces ratyfikacji trwa w całej UE i "czekamy jeszcze na kilka innych krajów". – Zobaczymy, jak to szybko nastąpi. Optymalnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do końca I połowy roku, tak żeby już w II połowie pieniądze mogły się pojawiać – powiedział Paweł Jabłoński. 

Pytany o dalsze prace nad ustawą gość Salonu Politycznego Trójki podkreślił, że "ustawy ratyfikacyjne mają taki charakter, że tam specjalnie nie wnosi się żadnych poprawek". – Dopisywanie tam czegokolwiek to jest próba jedynie przeciągnięcia tego, co i tak musi się wydarzyć – ocenił. – Ratyfikacja ma wyłącznie taką funkcję, że wyraża się zgodę, żeby prezydent podpisał umowę międzynarodową – dodał.

Wiceminister wyraził zadowolenie, że ws. Funduszu Odbudowy udało się porozumieć ponad różnicami politycznymi. Przypomniał, że samorządowcy z różnych stron sceny politycznej podziękowali rządowi za dobrą pracę przy Krajowym Planie Odbudowy. 

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
Krzysztof Sobolewski: osoby, które niemile nas zaskoczyły, będą musiały ponieść odpowiedzialność

Gość Trójki mówił też o kontroli wydatkowania środków unijnych i odniósł się do uwag o "uwspólnotowieniu długu".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 08.45

fc

Czytaj także

Sprzeciw PO ws. Funduszu Odbudowy. Jabłoński: to wyjątkowa sytuacja w skali całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 18:34
– Perturbacje i dyskusje mają miejsce w wielu krajach, natomiast w zdecydowanej większości państw te dyskusje są merytoryczne. One dotyczą tego, co powinno znaleźć się w treści Krajowego Planu Odbudowy, w planach gospodarczych odbudowy po pandemii - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Gościem "Pulsu Europy" był także Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ws. KPO zachowa się Senat? Anna Milczanowska: mam nadzieję, że zwycięży odpowiedzialność za Polskę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:38
- Mam nadzieję, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie będzie przekładał sprawy Funduszu Odbudowy, że zwycięży odpowiedzialność za Polskę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska (PiS). Gościem audycji był też Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy zapewni Polsce miliardy unijnych pieniędzy. Zobacz, jak zostaną podzielone

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 08:30
Ratyfikowanie przez wszystkie kraje członkowskie decyzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku o zasobach własnych UE jest potrzebna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu oraz funduszu ma w ciągu kilku lat otrzymać łącznie 770 mld zł. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń