Kosiniak-Kamysz o wyborze RPO: jesteśmy w pewnym klinczu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 09:00
– Mieliśmy już do czynienia z kandydatami opozycji – oni nie przechodzili przez Sejm - i kandydatami obozu rządzącego, którzy nie przechodzili przez Senat – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Senat nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poparło go 48 senatorów, 49 było przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu, a jedna nie brała udziału w głosowaniu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz czwarty.

Posłuchaj
14:46 _PR3_AAC 2021_05_14-08-44-50_for_media.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz o szczepieniach przeciw zachorowaniu na COVID-19, głosowaniu na kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich i raporcie NIK na temat wyborów korespondencyjnych (Salon Polityczny Trójki)

 

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL od początku mówiło, że poseł partii rządzącej nie jest najlepszym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. Stwierdził, że trzeba usiąść do rozmów. Pytany o to, w jakim gronie, odpowiedział, że "nie da się tego zrobić tylko w gronie opozycyjnym".

Czytaj także:

– To musi być szersze porozumienie. Mieliśmy już do czynienia z kandydatami opozycji – oni nie przechodzili przez Sejm - i kandydatami obozu rządzącego, którzy nie przechodzili przez Senat. Jesteśmy w pewnym klinczu – podkreślił.

Gość audycji przyznał, że kolejny kandydat powinien być osobą niezwiązaną z bieżącą polityką. – Naszym zdaniem powinien to być kandydat środowisk akademickich - doświadczony w sprawach prawa konstytucyjnego, praw obywatelskich, praw człowieka – powiedział Kosiniak-Kamysz. Nie chciał wymieniać konkretnych nazwisk osób, które mogłyby zostać zaproponowane.

Zachęty do szczepienia

Szef PSL pytany był również o swoją praktykę jako lekarz i debatę wokół szczepień. Kosiniak-Kamysz przyznał, że "powinny być wprowadzane zachęty dla osób, które się zaszczepią". – Mówić prawdę, pokazywać dobrodziejstwo szczepień, pokazywać to wszystko, co w innych chorobach udało się powstrzymać – wymieniał elementy skutecznej jego zdaniem dyskusji na temat szczepienia przeciwko SARS-CoV-2.

W audycji poruszono również temat wniosków po raporcie NIK na temat wyborów korespondencyjnych.  

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Data emisji: 14.05.2021
Godzina emisji: 08.45

st/pr

Czytaj także

"Różnice okazały się fundamentalne". Władysław Kosiniak-Kamysz o rozpadzie Koalicji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 09:40
– Różnice w podejściu do UE okazały się fundamentalne. My, jako PSL, jesteśmy za pogłębioną integracją europejską i przyjęciem budżetu. W bardzo ważnym głosowaniu rozjechaliśmy się – inaczej zagłosowali posłowie Kukiz'15, inaczej politycy PSL-u – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz: jesteśmy reprezentantami przedsiębiorców w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 09:00
– To inicjatywa w obronie przedsiębiorczości, przedsiębiorców, walczymy o nich, przekazujemy ich pomysły do Sejmu, jesteśmy ich reprezentantem – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do zapowiedzi pozwu zbiorowego przeciwko skarbowi państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiatkowski: przyjęcie Funduszu Odbudowy jest w interesie Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 09:31
– Stałem na stanowisku, że nie wolno korzystać z całego 30-dniowego terminu, który ma Senat – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.
rozwiń zwiń