Müller ws. kopalni Turów: premier Czech dostał mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 09:22
– Również z przyczyn negocjacyjnych czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania. Premier Czech dostał wczoraj mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.

Salon polityczny Trójki – Piotr Müller/YouTube Polskie Radio

Czeski rząd zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wymierzenie Polsce kar w związku z niewykonaniem decyzji dotyczącej kopalni Turów. W ubiegłym miesiącu TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do czasu rozstrzygnięcia sporu.

forum-1200.jpg
Wieża widokowa na Śnieżniku. Ekolodzy z Czech chcą wstrzymać prowadzoną po polskiej stronie budowę

Podpisanie porozumienia

Piotr Müller powiedział w Trójce, że Polska i Czechy przystępują do finalizowania umowy porozumienia ws. Turowa. – Rozmowa premiera Morawieckiego z premierem Czech dotyczyła wycofania skargi w momencie podpisania porozumienia. Rząd czeski otrzymał wytyczne negocjacyjne i przechodzimy do finalizowania umowy – powiedział.

– Również z przyczyn negocjacyjnych czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania. Premier Czech dostał wczoraj mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie – dodał.

Czytaj także:

Rzecznik rządu odniósł się także do informacji o postulatach czeskich ekologów dotyczących wieży widokowej na Śnieżniku. – W Czechach zbliżają się wybory parlamentarne i rozumiem, że będą pojawiały się elementy, które są częścią kampanii. W ramach Grupy Wyszehradzkiej nasza współpraca wygląda bardzo dobrze – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
13:44 2021_06_08 08_45_14_PR3_Salon_polityczny_Trojki.mp3 Rzecznik rządu o negocjacjach ws. Turowa (Salon polityczny Trójki)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziłBartłomiej Graczak
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 8.45

dz

Czytaj także

"To dla mnie nieodpowiedzialne i niezrozumiałe". Prezydent o orzeczeniu TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 20:36
- Szokujące jest to, że tak uderzającą w państwo decyzję podejmuje jedna osoba. Byłem tym głęboko zdumiony. Jest to dla mnie niepoważne, nieodpowiedzialne i niezrozumiałe - powiedział w wywiadzie w "Gościu Wiadomości" prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Można było tego uniknąć". Bogusław Liberadzki o sprawie kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:30
- Dlaczego pozwoliliśmy na to, żeby sprawa aż tak narosła? Można było wcześniej zaproponować Czechom rekompensatę lub wspólny fundusz. Niepotrzebnie naraziliśmy naszą reputację. Obstaję przy swoim stanowisku, że zaniedbanie powstało po stronie polskiej - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki, odnosząc się do sprawy elektrowni Turów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzja niebezpieczna dla obywateli UE". Anna Kwiecień o stanowisku TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:35
- Tego rodzaju środka zapobiegawczego nie można stosować w przedmiocie zamknięcia kopalni. To pokazuje, że TSUE potrafi podjąć decyzję pozbawioną zdrowego rozsądku - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). W audycji wziął również udział Stefan Krajewski (PSL).
rozwiń zwiń