Waszczykowski: Putin może żądać od Bidena dalszych koncesji, być może w naszej części Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 09:17
– Zanim spotkał się z Władimirem Putinem, Joe Biden przyznał Rosji szereg koncesji ze strony USA, co może zostać uznane za oznakę słabości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia były szef MSZ, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski. – W związku z tym obawiam się, że Putin może żądać dalszych koncesji, być może w naszej części Europy – dodał Witold Waszczykowski.  

Salon Polityczny Trójki – Witold Waszczykowski/YouTube Polskie Radio


Prezydent USA Joe Biden spotka się wczesnym popołudniem w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wcześniej amerykański przywódca przeprowadził konsultacje z sojusznikami w NATO podczas szczytu w Brukseli.

putin biden free 1200
"To nie będzie druga Jałta. Biden musi okazać stanowczość wobec Rosji". Amerykański dyplomata o spotkaniu Biden-Putin

– Władimir Putin od dawna starał się doprowadzić do sytuacji z lat 70. i 80., kiedy ZSRR był partnerem do rozmów i rozwiązywania problemów międzynarodowych dla USA. Wydaje mi się, że to jest błąd prezydenta Bidena, iż pozwala na to, by Putin, który jest liderem coraz bardziej słabnącego i zarazem bardziej imperialnego mocarstwa, miał zaszczyt dyskutowania z prezydentem amerykańskim o losach świata – ocenił w Polskim Radiu były szef MSZ, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski. 

Czytaj także: 

Gość "Salonu politycznego Trójki" dodał jednak, że nie spodziewa się bardzo istotnych decyzji. – Obaj przywódcy będą się poznawać, wyczuwać swoje mocne i słabe strony - wskazał polityk. - Być może będą jakieś gesty, np. decyzja o powrocie ambasadorów do obu stolic, bo w tej chwili ich nie ma. Niektórzy spodziewają się, że Putin może wypuścić jakiegoś zatrzymanego Amerykanina itd. – wskazał dyplomata. 

W ocenie rozmówcy Polskiego Radia "Biden przyjął złą strategię". – Zanim spotkał się z Putinem, przyznał Rosji szereg koncesji ze strony USA, np. wspominany niedawno Nord Stream 2, czy wiele koncesji w dziedzinie kontroli zbrojeń i rozbrojenia. To nie zostało odwzajemnione przez Putina i może zostać uznane nie za przyjazne gesty, ale za oznakę słabości. W związku z tym obawiam się, że Putin może żądać dalszych koncesji, być może w naszej części Europy – dodał Witold Waszczykowski.  

Posłuchaj
13:43 2021_06_16 08_44_52_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Witold Waszczykowski o spotkaniu Joe Bidena z Władimirem Putinem (Salon Polityczny Trójki)

Więcej w nagraniu.  

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

ProwadzącyBartłomiej Graczak

GośćWitold Waszczykowski (były szef MSZ, europoseł PiS)

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 8.45


mbl/pr

Czytaj także

Spotkanie Duda-Biden. Szef MSZ: relacje Polski i USA są bardzo zbliżone

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 20:49
Spotkanie prezydentów: Andrzeja Dudy i Joe Bidena w Brukseli to dowód na to, że relacje polsko-amerykańskie w tym najbardziej podstawowym wymiarze: wzajemnych interesów, szczególnie dotyczących bezpieczeństwa są bardzo zbliżone - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau na antenie TV Republika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki dyplomatyczne na linii UE-USA. Grosse: Europa oczekiwała, że Biden będzie innym prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 21:37
- Europa oczekiwała od Joe Bidena, że będzie to wyraźnie inny prezydent, w porównaniu do Donalda Trumpa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, UW. W audycji "Kontrapunkt" Mateusz Piotrowski, amerykanista z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych stwierdził, że Biden oczekuje konkretnej deklaracji od Europy ukierunkowanej na Chiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Genewie pierwsze spotkanie prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina. Potrwa 4-5 godzin

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 06:56
Przywrócić przynajmniej w miarę stabilne relacje - taki jest zdaniem komentatorów minimalny cel pierwszego spotkania prezydentów: USA Joe Bidena i Rosji Władimira Putina w środę w Genewie. Szczyt ma trwać około 4-5 godzin.
rozwiń zwiń