"Może to jest moment, aby strona niemiecka się nad tym pochyliła". Spychalski o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 09:50
– Prezydent bardzo silnie podkreślał fakt, że straty, które polska kultura poniosła podczas II wojny światowej, nigdy nie zostały zrekompensowane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik głowy państwa.

W "Salonie Politycznym Trójki" mowa była o wizycie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. To spotkanie pokryło się z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy. Zdaniem rzecznika prezydenta jest to "moment pewnej refleksji".

Prezydenci Polski i Niemiec PAP 1200.jpg
30. rocznica podpisania Traktatu między Polską i Niemcami. Rozpoczęła się wizyta Steinmeiera w Warszawie

– Pan prezydent bardzo silnie podkreślał fakt tego, że straty polskiej kultury, które ponieśliśmy podczas II wojny światowej, nigdy nie zostały zrekompensowane – zaznaczył Błażej Spychalski. – Może to jest właśnie moment, aby strona niemiecka się nad tym pochyliła i przystąpiła do takich prac – dodał.


Posłuchaj
14:40 2021_06_18 08_44_49_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Błażej Spychalski: straty polskiej kultury, które ponieśliśmy podczas II Wojny Światowej, nigdy nie zostały zrekompensowane (Salon polityczny Trójki)

Gość Beaty Michniewicz odniósł się także do reparacji wojennych. – Strona niemiecka zna nasze stanowisko. Ono jest artykułowane przez ważnych polityków – oznajmił Błażej Spychalski.

Rzecznik prezydenta zwrócił uwagę na realizację Traktu o dobrym sąsiedztwie i współpracy. – Nasi niemieccy partnerzy nie wszystko realizują i nie wszystkie zapisy są przez nich wdrażane w życie – stwierdził gość "Salonu politycznego Trójki".

Czytaj także:

Błażej Spychalski odniósł się do tematu budowy pomnika polskich ofiar III Rzeszy w Berlinie. – Te prace posuwają się do przodu. Wszyscy chcielibyśmy, aby były szybsze, ale najważniejsze jest to, aby ten pomnik w centrum Berlina powstał – powiedział.

Rzecznik prezydenta dodał, że zostanie on zbudowany najpóźniej do 2024 r.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 8.45

bf

Czytaj także

Błażej Spychalski: Polski Ład w dużej mierze bazuje na Planie Dudy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:21
– Polski Ład w dużej mierze bazuje na Planie Dudy – czyli planie inwestycyjnym takim jak budowa dróg, obwodnic, remontów w szkołach, inwestycji w służbie zdrowia – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To zaplecenie często nam ucieka". Prof. Madajczyk o współpracy Polski i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 18:47
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył oficjalną wizytę w Warszawie, która ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Andrzej Duda. - To bardzo dobrze, że zostało tak mocno wyeksponowane przez obu prezydentów, jaka była skala zmiany, która nastąpiła 30 lat temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie prezydentów Polski i USA. Paweł Mucha: podkreślano zobowiązania sojusznicze

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 07:41
- W Bukareszcie Joe Biden bardzo jasno wskazywał na te zasady związane z kolektywnym bezpieczeństwem i obroną. Te tematy padały w kontekście wschodniej flanki NATO. W rozmowie obu prezydentów wskazywano też na kontekst zobowiązań sojuszniczych - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha, doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń