Porozumienie i Partia Republikańska. Adam Bielan: rozpoczęliśmy proces zjednoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:05
– Potrzebna jest alternatywa dla działaczy Porozumienia wobec tego, co proponuje Gowin, czyli kierunek w stronę PSL, a w przyszłości być może koalicja rządowa z lewicą – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, założyciel Partii Republikańskiej.

Na Zjeździe Republikańskim w Warszawie 20 czerwca powołano Partię Republikańską. Ugrupowanie ma wchodzić w skład Zjednoczonej Prawicy. Ma też blisko współpracować z innymi prawicowymi środowiskami. Gościem kongresu założycielskiego był prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także trzej członkowie rządu z Porozumienia – Jacek Żalek, Zbigniew Gryglas i Michał Cieślak oraz były członek zarządu tej partii Włodzimierz Tomaszewski.


Posłuchaj
14:25 [ PR3]PR3 (mp3) 25 czerwiec 2021 08_44_55_for_media.mp3 Adam Bielan: my czujemy się patriotami Zjednoczonej Prawicy (Salon polityczny Trójki)

Zbigniew Gryglas 1200.jpg
"Było czuć wielki entuzjazm dla nowej formacji". Zbigniew Gryglas o konwencji Partii Republikańskiej

Adam Bielan pytany w "Salonie politycznym Trójki" o dalsze losy Porozumienia i Partii Republikańskiej wskazał, że "rozpoczęliśmy proces zjednoczenia".

 Proces rozpoczął się decyzją zdecydowanej większości moich koleżanek i kolegów ze względu na różnice polityczne z Jarosławem Gowinem, ze względu na bałagan, mówiąc delikatnie, formalny, do którego doprowadził Jarosław Gowin, przez trzy lata nie organizując demokratycznych wyborów, który może skutkować zdaniem wybitnych polskich prawników delegalizacją partii, ze względu na bałagan finansowy, do którego doprowadził Jarosław Gowin, czego skutkiem było nieprzyjęcie przez PKW sprawozdania finansowego  wyliczył gość Trójki.  Chcemy się od tego odciąć. To nie są nasze winy, to są winy tylko i wyłącznie Jarosława Gowina  dodał.

Adam Bielan wyjaśnił, że ich drogi polityczne zaczęły się rozchodzić, gdy Gowin zaczął rozmawiać z opozycją "na temat wymiany marszałka Sejmu z Elżbiety Witek na siebie, a później na temat wspólnego startu z listy PSL w kolejnych wyborach parlamentarnych".

Kamil Bortniczuk 1200.JPG
"Chcemy być centroprawicową kotwicą koalicji". Bortniczuk o Partii Republikańskiej

Bielan wskazał, że Porozumienie zostanie przekształcone, o czym była mowa też na konwencji. Polityk, nawiązując do konwencji, podkreślił, że wysoka frekwencja dowodzi, że "potrzebna jest alternatywa dla działaczy Porozumienia wobec tego, co proponuje Gowin, czyli kierunek w stronę PSL, a w przyszłości być może koalicja rządowa z lewicą".

 My czujemy się patriotami Zjednoczonej Prawicy, jesteśmy wierni temu, co głosiliśmy od 7 lat, nie zdradzamy naszych wyborców, startowaliśmy z list PiS i Zjednoczonej Prawicy  podkreślił.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Adam Bielan (Partia Republikańska, europoseł z listy PiS)
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 08.45

fc

Czytaj także

"Myślę, że wzmocni Zjednoczoną Prawicę". Marcin Porzucek o Partii Republikańskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 18:45
- Partia Republikańska ma kilka ciekawych pomysłów, które mogą wzbogacić Polski Ład - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Chciałbym, aby Zjednoczona Prawica w takim samym składzie, może nawet powiększonym, dotrwała do wyborów w 2023 r. - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: zrobię wszystko, by Zjednoczona Prawica wygrała wybory

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 08:55
- Rozbijanie dzisiaj większości sejmowej, gdy Polska wychodzi z pandemii i musimy sobie radzić z negatywnymi skutkami społecznymi i gospodarczymi lockdownu, gdy po stronie opozycji nie ma żadnej alternatywy, jest całkowicie nieodpowiedzialne - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, założyciel Partii Republikańskiej.
rozwiń zwiń