Przydacz: w nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego nie chodzi o mienie ofiar Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:07
– Prawdopodobnie nie znają treści tego przepisu. Gdyby przeczytali tę ustawę, ich opinia mogłaby być odmienna – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Odniósł się w ten sposób do głosów izraelskich polityków przeciwnych nowelizacji k.p.a. w Polsce.

– Zgodnie z polską konstytucją to Sejm i Senat stanowią prawo. Ten projekt przeszedł beż żadnego głosu sprzeciwu. Nawet jeden poseł w Sejmie nie zagłosował przeciw – to była ponadpolityczna zgoda na to, że czas najwyższy zatrzymać dziką reprywatyzację – powiedział o nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego Marcin Przydacz.

facebook ryszard legutko 1200.jpg
Ryszard Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe

Gość "Salonu politycznego Trójki" zaznaczył, że "cel tej ustawy jest jasny i ponadpolitycznie aprobowany". – Chodzi o zatrzymanie dzikiej reprywatyzacji. To absolutnie nie ma nic wspólnego z tematyką historyczną czy pamięcią o Holokauście, jak zdają się imputować niektórzy politycy izraelscy – podkreślił Przydacz.


Posłuchaj
15:03 PR3_SD_2021_06_30-08-45-00_for_media.mp3 Marcin Przydacz: bronimy swojego interesu w obliczu kłamliwych i oszczerczych komentarzy ze strony zagranicznych polityków (Salon Polityczny Trójki)

 

– Za czasów prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz ten proceder wywłaszczania i wyrzucania biednych ludzi z własnych mieszkań trwał w najlepsze. Cieszę się, jeśli opcja, która tego nie zauważała, dziś popiera zmianę – ocenił wiceszef MSZ. – Cieszę się też, że bronimy swojego interesu także w obliczu kłamliwych i oszczerczych komentarzy ze strony zagranicznych polityków – dodał.

Rozgrywanie polityki historycznej

Jak powiedział, spór jest "próbą rozgrywania polityki historycznej przez niektóre środowiska w Izraelu na swoją własną korzyść wewnętrzną".

Czytaj także:

– Cynicznie wykorzystują to politycy, prawda historyczna zostawiona jest gdzieś z boku. Jako państwo polskie i polska dyplomacja powinniśmy – i zawsze będziemy – reagować na sytuację, w której ktoś za pomocą fałszywych argumentów stara się umniejszać rolę państwa polskiego i zagraża pamięci historycznej Polaków – powiedział.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 8.45

pg/kr

Czytaj także

"Liczymy, że podejście się zmieni". Wiceszef MSZ po spotkaniu z chargé d'affaires ambasady Izraela

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 09:02
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że podczas spotkania w siedzibie MSZ chargé d'affaires ambasady Izraela nie przedstawiła żadnych nowych informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Za wcześnie, żeby o tym mówić". Prof. Horban o trzeciej dawce szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 09:32
– Wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, pytany o możliwe zalecanie szczepienia trzecią dawką. Jak wyjaśnił, nie oznacza to, że takie szczepienia miałyby się rozpocząć w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Albo tam nie ma wiedzy, albo jest zła wola". Wiceszef MSZ o reakcji Izraela na nowelizację k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:49
- Rozmowa musi się opierać na wzajemnym szacunku, nieatakowaniu się i to jeszcze w sposób oderwany od rzeczywistości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, komentując reakcję Izraela na nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego.
rozwiń zwiń