Żukowska: polska konstytucja wskazuje, że przepisy umów międzynarodowych powinny być honorowane

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:23
– Podjęliśmy dobrowolną decyzję jako państwo i naród o wstąpieniu do Unii Europejskiej, więc musimy przepisy traktatowe szanować i je wykonywać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
Anna Maria Żukowska
Anna Maria ŻukowskaFoto: Facebook/Anna-Maria Żukowska

Polska została w środę zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta. Trybunał Konstytucyjny orzekł tymczasem w środę po południu, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Pytanie prawne w tej sprawie zostało skierowane do TK przez Izbę Dyscyplinarną SN.

forum TK 1200.jpg
"Nie ma żadnego znaczenia dla UE". Andrzej Szejna o wyroku TK

– Prawo wspólnotowe wynika z traktatów jako niezależnego źródła prawa. Nie może być uchylane przez przepisy prawa krajowego, takie jak np. orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, bo jest niezależne od rangi tych przepisów – powiedziała Anna Maria Żukowska. Poseł Lewicy podkreśliła, że "konstytucja jest najwyższym ze źródeł prawa w Polsce", ale wskazuje ona także, że przepisy umów i prawa międzynarodowego ratyfikowane w Polsce "powinny być honorowane".

Czytaj także:

Zachęcamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.


Posłuchaj
12:20 2021_07_15 08_45_24_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for media.mp3 Anna Maria Żukowska o orzeczeniu TSUE (Salon Polityczny Trójki)

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Anna Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 08.45

st/PAP

Czytaj także

Wniosek posłów PiS do TK ws. uprawnień TSUE. Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 18:25
- Weszliśmy do UE i wydawało się, że wszyscy powinni być równi i ta równość powinna być przestrzegana, a okazało się, że UE bardzo mocno się rozpycha - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, minister w KPRM. Z kolei Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy stwierdził, że "mamy wojnę polskich instytucji z UE".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To było do przewidzenia". Milczanowska o reakcjach na nowelizację k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 09:45
- To, że na przyjęcie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego reagują Stany Zjednoczone, reaguje Izrael - to wszystko można było przewidzieć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska z PiS. Gościem "Dwóch stron" był także Jan Szopiński z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo unijne czy krajowe? Wiceminister sprawiedliwości: chodzi o potwierdzenie oczywistego faktu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:43
- To, o co toczy się gra, to potwierdzenie pewnego faktu, który dla polskiego Trybunału Konstytucyjnego oczywisty jest już od kilkunastu lat - powiedział na antenie TVP Info wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do rozpoznawanej przez TK sprawy wyższości prawa unijnego nad krajowym.
rozwiń zwiń