Suski: KE nie ma podstaw do nałożenia kar finansowych na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 09:00
– Polski rząd musi przypomnieć TSUE, że w Polsce istnieje system prawny i zgodnie z nim Polska ma prawo podejmować decyzje, które podjęła. Rząd będzie dyskutował z KE i będzie tłumaczył, że w innych krajach takie rozwiązania funkcjonują i inne kraje nie są karane przez UE – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Marek Suski. 

 Jest brane pod uwagę rozmawianie i negocjacje. Czym się zakończą, nigdy nie wiadomo  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Suski, pytany, czy rząd rozważa wykonanie wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o co zaapelowała Komisja Europejska.

Twitter sebastian kaleta free 1200.jpg
KE grozi Polsce karami finansowymi. Kaleta: działanie poza kompetencjami organów UE

– Polski rząd musi przypomnieć TSUE, że w Polsce istnieje system prawny i zgodnie z nim Polska ma prawo podejmować decyzje, jakie podjęła. Rząd będzie dyskutował z KE i będzie tłumaczył, że w innych krajach takie rozwiązania funkcjonują i inne kraje nie są karane przez UE – dodał polityk. 

"Nie ma podstaw do nałożenia kar na Polskę"

Pytany, czy obawia się nałożenia na Polskę kar finansowych, gość "Salonu politycznego Trójki" ocenił, że "wszystko jest możliwe".  Oczywiście, nie ma najmniejszych podstaw do nałożenia kar finansowych na Polskę  podkreślił.  Nie ma też podstaw do twierdzenia, że są w Polsce "strefy wolne od LGBT", a jednak Unia twierdzi, że takie są i na tej podstawie wdraża kolejne postępowania. Szaleństwo w Unii Europejskiej jest na porządku dziennym  stwierdził gość Polskiego Radia.

Czytaj także: 

Polityk podkreślił, że "wygląda na to", iż KE podejmuje decyzje na podstawie fake newsów.  Wyraźnie widać, że to był happening jednego z działaczy stowarzyszeń lesbijsko-gejowskich i na podstawie fake newsa i swego rodzaju prowokacji podejmuje się działania. Trudno jest w takiej sytuacji i takich oparach absurdu się poruszać  wskazał gość "Salonu politycznego Trójki".


Posłuchaj
12:53 PR3_MPLS 2021_07_21-08-45-02_for_media.mp3 Marek Suski: Komisja Europejska nie ma podstaw do nałożenia kar finansowych na Polskę (Salon polityczny Trójki)

 

Komisja Europejska wysłała do Polski list z pytaniem o wypełnienie werdyktu unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie sądownictwa. Chodzi o postanowienia o natychmiastowym zamrożeniu wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także o wyrok kwestionujący polski system sądownictwa dyscyplinarnego. Warszawa ma czas do 16 sierpnia na odpowiedź. W przeciwnym razie Bruksela skieruje wniosek do Trybunału w Luksemburgu o nałożenie kar finansowych.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marek Suski (poseł PiS)
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 08.46

mbl

Czytaj także

"Instrumentalne traktowanie prawa unijnego". Prof. Gontarski o postanowieniu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 16:12
- TSUE bezwstydnie pokazuje, jak naruszać zasady rządów prawa pod płaszczykiem praworządności - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, komentując oświadczenie unijnego Trybunału, który zobowiązał Polskę do zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żukowska: polska konstytucja wskazuje, że przepisy umów międzynarodowych powinny być honorowane

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:23
– Podjęliśmy dobrowolną decyzję jako państwo i naród o wstąpieniu do Unii Europejskiej, więc musimy przepisy traktatowe szanować i je wykonywać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski tygodnik: UE będzie żałować prawnej napaści na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 19:18
"Unia Europejska będzie żałować swojej prawnej napaści na Polskę, bo jeśli Warszawa będzie utrzymywać nieprzejednaną postawę, z punktu widzenia Brukseli nie ma dobrych rozwiązań" - pisze w sobotę brytyjski tygodnik "The Spectator".
rozwiń zwiń