Sawicki o sytuacji na granicy z Białorusią: tę sprawę powinna także rozwiązywać UE i jej służby

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 09:28
– To jest także problem europejski i szkoda, że polski rząd nie zwrócił się w tej sprawie do Frontexu, który ma siedzibę w Warszawie, bo tę sprawę powinna wspólnie także rozwiązywać Unia Europejska i jej służby graniczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PSL Marek Sawicki.

Patowa sytuacja na granicy polsko-białoruskiej trwa już dwa tygodnie. Grupa cudzoziemców koczująca w Usnarzu Górnym, miejscowości znajdującej się w połowie drogi pomiędzy dwoma przejściami granicznymi, liczy ponad 20 osób. Granicy przed nielegalnym przekroczeniem pilnuje polska Straż Graniczna wspierana przez wojsko.

Marek Sawicki zarzucił, że polski rząd "nie ma spójnego stanowiska" w sprawie migrantów. Z drugiej strony czynne działania parlamentarzystów opozycji na granicy w celu dostarczenia pomocy migrantom ocenił jako "wygłupy" i "zupełnie niepotrzebne happeningi". – Mieszkam 60 kilometrów od granicy białoruskiej i chcę mieć pewność jako obywatel Polski, że mój rząd dobrze chroni granicy i ona jest szczelna – podkreślił.

Posłuchaj
13:30 PR3 2021_08_26-08-45-03_for_media.mp3 Marek Sawicki o sytuacji na granicy z Białorusią (Salon Polityczny Trójki)

Międzynarodowe wsparcie

Granica PAP-1200.jpg
Białoruski dziennikarz: imigranci to element "Operacji Śluza". Łukaszenka wszystko zaplanował

Podkreślił, że sytuacja z napływem nielegalnym migrantów do Europy to nie jest tylko problem Polski. – To jest także problem europejski i szkoda, że polski rząd nie zwrócił się w tej sprawie do Frontexu, który ma siedzibę w Warszawie, bo tę sprawę powinna wspólnie także rozwiązywać Unia Europejska i jej służby graniczne – podkreślił poseł PSL.

Czytaj także:


Polityk podkreślił przy tym, że ewentualna wina za wydarzenia na granicy będzie leżała po stronie Białorusi. – Jeżeli z tej grupy ktoś umrze, to oczywiście nie polski rząd i nie Polska będzie za to odpowiedzialna, tylko Łukaszenka, który ich tam sprowadził i zostawił – podkreślił Sawicki. – Oni są na razie po stronie białoruskiej, a nie po stronie polskiej i strona polska za ich bezpieczeństwo nie odpowiada – dodał.

– Nigdy nie zgodzę się na to, żeby obciążać stronę polską za ewentualne nieszczęście, które tam się może wydarzyć. Bo nie Polacy spowodowali ten problem – spowodowali go Białorusini i Łukaszenka, i on za to odpowiada – zaznaczył.

Gość audycji odniósł się również do bieżących spraw na polskiej scenie politycznej.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 26.08.2021
Godzina emisji: 08.45

st/kr

Czytaj także

"Senat dobrze wykonał swoją pracę". Krzysztof Kwiatkowski o nowelizacji k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:45
– Ponad 80 proc. wszystkich spraw związanych z tzw. reprywatyzacją to są okradzeni obywatele polscy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przygotowujemy specjalny pakiet dla samorządów". Wiceminister finansów o założeniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:26
– Wprowadzimy pakiet zmian systemowych dla samorządów, który pozwoli na stabilizację dochodów już na etapie planowania budżetu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Patkowski, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To świadoma próba spowodowania kryzysu". Andrzej Dera o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 09:12
– Migranci przebywający na granicy, po stronie Białorusi, to nie są uchodźcy, tylko osoby w sposób zaplanowany sprowadzone przez białoruskie władze na teren kraju. To jest świadoma próba wpływania na to, co się dzieje w Polsce i w Unii Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń