"Wszystkie partie mają dość różne programy". Profesor Zdzisław Krasnodębski o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 09:29
– Partie różnią się, jeżeli chodzi na przykład o politykę podatkową, stosunek do przemysłu czy wyważenia celów klimatycznych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia profesor Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany (Prawo i Sprawiedliwość).
scholz 1200 pap (1).jpg
Niemcy wciąż liczą głosy po niedzielnych wyborach. Scholz już zapowiada tworzenie nowego rządu

Socjaldemokraci z SPD wygrali niedzielne wybory do Bundestagu, zdobywając 25,7 procent głosów i wyprzedzając nieznacznie CDU/CSU z 24,1 procent – wynika z oficjalnych, prowizorycznych rezultatów głosowania. Dla chadeków kanclerz Angeli Merkel to najsłabszy wynik w historii.

W "Salonie politycznym Trójki" profesor Zdzisław Krasnodębski odniósł się do tworzenia koalicji w Niemczech. – Ponieważ ostatnio te rozmowy trwały bardzo długo, tak może być i obecnie – zaznaczył.

Posłuchaj
13:58 _PR3_AAC 2021_09_27-08-45-27.mp3 Prof. Zdzisław Krasnodębski: potrwa to przynajmniej do końca roku (Salon polityczny Trójki)

– Te wszystkie partie, zwłaszcza Zieloni i liberałowie w FDP mają programy dosyć różne, jeżeli chodzi na przykład o politykę podatkową i stosunek do przemysłu czy wyważenia celów klimatycznych – wskazał. 

- To nie będzie łatwe, ale można sobie wyobrazić taki wariant, że to dosyć szybko pójdzie. Ja jednak oczekuję, że potrwa to przynajmniej do końca roku, jeżeli nie dłużej – zaznaczył.

Możliwe koalicje

Zapytany o kształt możliwych koalicji, wskazał, że – wielka koalicja wchodziłaby w grę, ale padały takie obietnice, że nie zostanie już zawarta. Są możliwe dwie koalicje po trzy partie. Mianowicie tak zwana "Jamajka", więc CDU/CSU, Zieloni i FDP, albo "światła drogowe" czyli SPD, Zieloni i FDP – podkreślił w rozmowie.


***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 8.45

PAP/ jb/zch

Czytaj także

"Języczkiem u wagi będzie FDP". Ambasador RP w Berlinie o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 06:57
Ambasador RP w Berlinie uważa, że niezależnie od tego, czy nowy niemiecki rząd zostanie zbudowany wokół chadecji, czy socjaldemokracji, to z polskiego punktu widzenia "różnice nie będą bardzo duże". - Natomiast "języczkiem u wagi będzie FDP, a to dla nas doskonała wiadomość" - mówi PAP Andrzej Przyłębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk podsumowuje kampanię wyborczą w Niemczech: zabrakło debaty o relacjach polsko-niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 07:50
- Zabrakło mi w kampaniach wyborczych odwołania się do relacji Polska-Niemcy. To jest bardzo istotny element, do tego, aby kształtować w świadomości Polaków potencjalnie kolejne lata funkcjonowania niemieckiego rządu. Tutaj zabrakło mi tej rozmowy - mówiła w Polskim Radiu 24  Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przegrały skrajności, wygrał główny nurt polityczny". Bogdan Zdrojewski o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:05
- Porażki, i to druzgocącej, w wyborach w Niemczech doznała lewica. Pogorszył się wynik AfD, co dla nas jest bardzo istotne i powinno nas cieszyć. W każdym razie, przegrały skrajności, a wygrał główny nurt polityczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń