"Reżim białoruski chce śmierci, chce tragedii". Kumoch o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:10
– Jeśli otworzymy granice na oścież, to odpowiedzią reżimu nie będą podziękowania, tylko sprowadzanie kolejnych ludzi w wielokrotnie większych liczbach – mówił w Programie 3 Polskiego Radia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch.
1200_SG_TT.jpg
Nowe informacje ws. grupy migrantów na granicy. SG: z Białorusinami rozmawiają po rosyjsku

– Prezydent Andrzej Duda miał wczoraj wiele spotkań. Gościliśmy prezydenta Austrii, było spotkanie z panią Swiatłaną Cichanouską. Obie rozmowy w dużej części dotyczyły sytuacji na granicy – poinformował gość radiowej Trójki.

Posłuchaj
12:54 [PR3] PR3 (mp3) 6 październik_2021_10_06-08-45-11_for_media.mp3 Jakub Kumoch: Polska, broniąc granicy przed atakiem hybrydowym, broni UE (Salon polityczny Trójki)

Czytaj także:

– Nie wolno odpuszczać reżimowi Łukaszenki  ani na granicy, ani w sprawie sankcji. Takie były prośby od przywódców demokratycznej Białorusi. Bardzo szczegółowo omawialiśmy wczoraj tę sprawę – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Rozmówca Beaty Michniewicz zauważył, że "Polska, broniąc granicy przed atakiem hybrydowym, broni Unii Europejskiej". – Wszyscy wiedzą, że ludzie, których sprowadził Łukaszenka, nie chcą osiedlić się w Polsce, oni podążają do Niemiec, do Skandynawii, również do Austrii – dodał.

Jakub Kumoch zauważył, że "jeżeli stworzymy wrażenie, że granice można przejść, to będziemy mieli kolejnych ludzi". – Zbliża się zima, to doprowadzi do tragedii – podkreślił.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polskobiałoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Jakub Kumoch (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 06.10.2021
Godzina emisji: 08.45

pb

Czytaj także

Co zostawiają w lesie migranci? Mieszkańcy przygranicznych miejscowości ujawniają

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 20:50
Mieszkańcy miejscowości położonych przy granicy z Białorusią coraz częściej informują o nietypowych znaleziskach, na jakie trafiają w lasach. Listy zameldowania w hotelu Europa w Mińsku wraz z nazwiskami i numerami paszportów, testy na COVID-19, bilety lotnicze, a także jedzenie i ubrania - to wszystko pozostałości po migrantach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawiodły modele integracji Europy Zachodniej". Szef MSZ Węgier o problemie migracji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 21:45
Péter Szijjártó, szef MSZ Węgier był gościem TVP. W programie "Gość Wiadomości" szef węgierskiej dyplomacji komentował "hybrydowe działania wojenne" białoruskiego reżimu, przypominając, że jego kraj mierzył się z analogiczną sytuacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bruksela wspiera nasze działania". Bogdan Rzońca o debacie PE ws. kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 07:46
- Jest duże wsparcie dla Polski w Brukseli za to, co robi. Przypomnę, że szef Frontexu podkreślił, że polska Straż Graniczna i polskie władze robią kapitalną, mądrą i wielką rzecz dla bezpieczeństwa europejskiego - mówił w PR24 Bogdan Rzońca (europoseł PiS). 
rozwiń zwiń