Transformacja energetyczna Polski. Szymon Hołownia: bardzo duża "zielona koperta" jest w KPO

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 09:45
– Bez sprawiedliwej transformacji energetycznej ceny energii będą rosły pod sufit, a nawet jeszcze wyżej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Szymon Hołownia i podkreślił potrzebę szybkich działań w tym zakresie.

Do końca roku Polska 2050 ma przedstawić propozycje gospodarcze dotyczące kwestii energetycznych i klimatycznych. W "Salonie politycznym Trójki" Szymon Hołownia pytany był, czy wobec rosnących cen energii i gazu nie słabnie jego entuzjazm dla zielonej energii i tempa dekarbonizacji. 

Posłuchaj
13:33 [ PR3]PR3 (mp3) 28 październik 2021 08_44_58_for_media.mp3 Szymon Hołownia: bez sprawiedliwej transformacji energetycznej ceny energii będą rosły pod sufit (Salon polityczny Trójki)

 Przeciwnie, wzmógł się  zapewnił Szymon Hołownia i przypomniał, że temat ten był poruszany na początku tygodnia podczas konsultacji międzypartyjnych.

pad prezydent pap 1200 .jpg
Prezydent Andrzej Duda: Polska stawia na niskoemisyjne źródła energii, w tym nuklearne

 W programie "Polska na zielonym szlaku" mówimy bardzo wyraźnie, co trzeba zrobić, żeby nie przesypiać każdej kolejnej szansy  a taką nam przynosi każdy kolejny miesiąc na to, by dokonała się sprawiedliwa transformacja energetyczna  dodał. Wskazał, że bez niej "ceny energii będą rosły pod sufit, a nawet jeszcze wyżej".

Jak podkreślił, jest to bardzo dobry moment na takie działanie, bo są na to pieniądze w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i "te pieniądze dzisiaj już mogłyby do Polski płynąć".

 Bardzo duża "zielona koperta" jest w Krajowym Planie Odbudowy, która już teraz powinna być wykorzystywana choćby na wymianę źródeł ciepła w Polsce, ale też np. na inwestycje w fotowoltaikę, na zbudowanie prawdziwego systemu prosumenckiego "mój dom moją elektrownią"  powiedział gość Trójki.

 Mamy dziś podstawowy problem z tym, że Polacy chcą inwestować w fotowoltaikę swoje własne pieniądze, tylko państwo ma tak przestarzałe sieci, nie ma magazynów energii, które powinno przebudowywać, żeby już teraz tę energię od Polaków odebrać  ocenił. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Szymon Hołownia (prezes stowarzyszenia Polska 2050)
Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 8.45

fc

Czytaj także

Prezes PiS o Fit for 55: nie ma racjonalnych powodów, by narzucać nam radykalne rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:10
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że Polska będzie musiała podjąć walkę w związku z forsowaniem unijnego pakietu Fit for 55. W rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska" wicepremier odniósł się do kontekstu transformacji energetycznej i Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przemiana ma być bardzo głęboka". Tomasz Wróblewski o konsekwencjach zmian w polityce klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:28
- Żeby przeprowadzić tak głęboką zmianę aż po ustrój społeczny, to należałoby mieć przekonanie, że wszyscy rozumiemy potrzebę takiego działania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń