"Takie środki na inwestycje nie trafiły do samorządu przez 30 lat". Szefernaker o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 09:20
– Takiego programu jeszcze nigdy nie było w relacjach rząd-samorząd. Takie środki na inwestycje nie trafiły do samorządu przez 30 lat. Jeżeli ktoś mówi, że to za mało, to mówi to tylko z pobudek politycznych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 

W poniedziałek ogłoszono wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. 23 miliardy złotych zostało rozdysponowane prawie 2800 gminom, co oznacza, że pieniądze otrzymało około 97 procent wszystkich samorządów. Fundusze są przeznaczone m.in. na budowę dróg, modernizację placówek oświatowych, a także poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. 

Czytaj także:
bgk 1200 free.jpg
Program Inwestycji Strategicznych. Prezes BGK: szansa na szybki rozwój lokalnych społeczności

Paweł Szefernaker podkreślił, że "takiego programu jeszcze nigdy nie było w relacjach rząd-samorząd". – Takie środki na inwestycje nie trafiły do samorządu przez 30 lat. Jeżeli ktoś mówi, że to za mało, to mówi to tylko z pobudek politycznych – ocenił. 

Posłuchaj
12:13 _PR3_AAC 2021_10_29-08-45-37.mp3 Paweł Szefernaker o Programie Inwestycji Strategicznych (Salon polityczny Trójki)

 

Cel: 100 proc. samorządów 

Polityk zapewnił, że ministerstwu zależało na tym, aby "jak najwięcej środków trafiło do jak największej liczby samorządów". – Te, które ich nie otrzymały, czyli około 3 procent, to tylko i wyłącznie dlatego, że złożyły wnioski bardzo mocno przeszacowane – wyjaśnił, jednocześnie zachęcając do wzięcia udziału w przyszłym naborze. 

– Chcemy w kolejnych turach przekazać środki tym samorządom, które teraz ich nie otrzymały, tak żebyśmy mogli po drugim naborze powiedzieć, że 100 proc. samorządów w Polsce realizuje przy współpracy z rządem ważne inwestycje, na które Polacy czekali od lat – mówił. Poinformował także, że kolejna edycja zostanie ogłoszona "już za chwilę". - Premier będzie o tym mówił w najbliższych dniach - zaznaczył Paweł Szefernaker. 

Gość Polskiego Radia pytany, skąd są pozyskiwane fundusze na program, przyznał, że "nie są one wprost zapisane w budżecie na dany rok". – To de facto środki budżetowe, ale są rozłożone na najbliższe lata we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnił.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Szefernaker (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 29.10.2021
Godzina emisji: 8.45

jbt

Czytaj także

"Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych". Waldemar Buda o Programie Inwestycji Strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 17:49
- Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych dotyczy dróg lokalnych - podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych i gminnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych to ponad 23 mld zł i niemal 4 tys. projektów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 18:24
O miliardach złotych dla samorządów, w ramach rządowego funduszu Polski Ład w Programie Inwestycji Strategicznych, mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Remigiusz Górniak, wiceprzewodniczący Związku Samorządów Polskich.
rozwiń zwiń