Karczewski o pandemii: niestety w naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej "denialistów"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 09:02
– Może znajdą się też osoby, które będą kwestionowały zasadność mycia rąk – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, senator PiS, komentując szerzące się w kontekście pandemii informacje podważające wyniki badań medycznych. 

S. Karczewski o pandemii: niestety w naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej „denialistów”/Polskie Radio

Każdego dnia testy potwierdzają kilka tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Według prognoz Ministerstwa Zdrowia szczytu czwartej fali COVID-19 możemy się spodziewać na przełomie listopada i grudnia. Od dziś osoby dorosłe mogą rejestrować się na dawkę przypominającą szczepionki na koronawirusa. Dotyczy to tych, u których minęło pół roku od pełnego zaszczepienia. Takich osób w Polsce jest blisko 20 mln. 


Posłuchaj
13:36 Salon polityczny Trojki (mp3) 2 listopad 2021 08_45_00_for_media.mp3 Senator PiS Stanisław Karczewski komentuje aktualną sytuację epidemiczną w Polsce (Salon Polityczny Trójki)
 

 Czwarta fala narasta. Może to jeszcze nie jest tsunami, ale wyraźnie jest coraz więcej zachorowań  powiedział Stanisław Karczewski, senator PiS i lekarz. 

shutterstock_ szczepienie szczepionka pfizer lodówka 1200 free.jpg
Szczepienie przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja na dawkę przypominającą

 Niestety w naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej tzw. denialistów, czyli tych, którzy negują wyniki oczywistych badań naukowych  dodał, pytany o szerzące się informacje podważające sens noszenia maseczek. 

Jak podkreślił, powinniśmy przejąć drobne, nic niekosztujące nawyki z poprzednich fal epidemii, jak chociażby częste mycie rąk.  Może znajdą się teraz osoby, które będą kwestionowały zasadność mycia rąk  pytał na antenie Trójki. 

Przyznał, że te nawyki "pewnie nie mają decydującego znaczenia", ale jednak mają wpływ na liczbę zakażeń.  Ani szczepionki, ani maseczki, ani dystans nie zabezpieczają nas w 100 proc., ale zwiększa się prawdopodobieństwo uniknięcia zakażenia, uniknięcia przeniesienia zakażenia  wyjaśnił.

Odnosząc się do danych przedstawionych przez Konfederację, że jedna czwarta zgonów z powodu COVID-19 dotyczy osób zaszczepionych, Karczewski stanowczo stwierdził: "to nieprawda, to fałsz".

 Są badania wiarygodne, które pokazują to, że osoby, które się zaszczepiły, chorują zdecydowanie rzadziej, a jeśli zakażą się, przechodzą chorobę w sposób łagodny  mówił.

Dodał, że według badań "denialistów" jest 15 proc., a tych, którzy się wahają, nie podjęli decyzji  30 proc.  Warto zwracać się do tych 30 proc., które myślą o zaszczepieniu  zauważył.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Stanisław Karczewski (senator PiS)
Data emisji: 2.11.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Czytaj także

Jarosław Sellin: instytucje pozarządowe mają instrumenty łagodzenia skutków inflacji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 10:22
GUS podał w tzw. szybkim szacunku, że inflacja w październiku wzrosła do 6,8 proc. w ujęciu rok do roku. To najwyższy poziom tego wskaźnika od maja 2001 roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 proc. Temat ten podjęli goście "Śniadania w Trójce": Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej, Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lek przeciw COVID-19. Ekspert zdradził, kiedy może być dostępny

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 08:00
- Lek doustny to w tej chwili najpilniejsza nasza potrzeba w odniesieniu do zakażenia SARS-CoV-2. Mam nadzieję, choć nie pewność, że będzie on dostępny w pierwszej połowie przyszłego roku - powiedział kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Tomasz Smiatacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraska: wczoraj był dzień świąteczny, a mimo to do szpitali trafiło 346 pacjentów zakażonych COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 07:38
- Na dziś w polskich szpitalach przebywa ponad 7,5 tys. pacjentów, trafiają tam osoby coraz młodsze - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji pandemicznej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń