Prof. Zybertowicz o migrantach: wielu z nich zdaje sobie sprawę z warunków na granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 09:02
– Mam wrażenie, iż wielu polityków UE tak bardzo uwierzyło w swoją narrację o wartościach europejskich, że są zadowoleni, iż to Polacy bronią granicy, a oni umywają ręce – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, w audycji "Salon Polityczny Trójki".

Gość Programu 3 Polskiego Radia zwrócił uwagę na informacje wiceszefa MSZ Marcina Przydacza, z których wynika, że polskie placówki dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą migranci, nie odnotowały zwiększonego wpływu wniosków. Jak podkreślił prof. Zybertowicz, wnioski można składać także korespondencyjnie.

TT granicaa 1200.jpg
Budowa zabezpieczenia granicy państwowej. Od dziś obowiązuje ustawa

 Co więcej, minister (Marcin Przydacz – przyp. red.) wskazuje, że ogromna część migrantów zdaje sobie sprawę z tego, w jakich warunkach znajdą się na granicy białorusko-polskiej i że będą dokonywali nielegalnych przekroczeń w sytuacji, gdy nie składają dostępną i legalną drogą wniosków o azyl  powiedział doradca prezydenta.


Posłuchaj
13:27 [ PR3]PR3 (mp3) 4 listopad 2021 08_44_50_for_media.mp3 Prof. Andrzej Zybertowicz o migrantach (Salon Polityczny Trójki)

Praca dla migrantów

Jeden z polskich przedsiębiorców zaoferował przyjęcie do pracy co najmniej stu migrantów. Zdaniem prof. Zybertowicza "Polska powinna mieć migrantów, którzy chcą tu pracować".

– Ogromna część (...) tych, którzy nielegalnie przekraczają granicę z naszym krajem sąsiednim, którzy nie próbują składać wniosków azylowych, którzy nie udają się na przejścia graniczne, to są ludzie, którzy chcą znaleźć się w Niemczech w nadziei na skorzystanie z dość hojnego systemu opieki społecznej – stwierdził.

Czytaj także:

UE ws. migrantów

Gość "Salonu Politycznego Trójki" odniósł się także do zachowania Unii Europejskiej w sprawie migrantów. Jak powiedział, "Unia zachowuje się dwuznacznie".

 Mam wrażenie, iż wielu polityków UE tak bardzo uwierzyło w swoją narrację o wartościach europejskich, że są zadowoleni, iż to Polacy bronią granicy, a oni umywają ręce  stwierdził.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta)
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 8.45

bf/kr


Czytaj także

Porzucek o incydencie na granicy z Białorusią: kolejna przesłanka do tego, by jak najszybciej zbudować zaporę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 20:15
- Widać, że reżim Łukaszenki chce sprawdzić, jak daleko może się posunąć. Z drugiej strony szybka reakcja polskich służb pokazuje białoruskim prowokatorom, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek, poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czują się bezkarni, wiedzą że nikt do nich nie strzeli". Tesławski o prowokacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 21:13
- Przeładowanie broni jest pokazaniem poczucia bezkarności. To jest takie poczucie, że "wiemy, że do nas nie strzelicie, wiemy, że nas nie aresztujecie, a nawet gdybyście próbowali nas dogonić, to my zdążymy uciec na swoją stronę" - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, redaktor naczelny portalu naWschodzie.eu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzbrojeni Białorusini na terytorium Polski. Prof. Legucka: Łukaszenka odwraca uwagę od kryzysu u siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 21:20
- Nie wykluczam, że za jakiś czas będziemy rozmawiać o prowokacjach czy przestępstwach, które organizują podstawieni przez Łukaszenkę migranci na terytorium Polski - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń