Waldemar Kraska: na własne życzenie mamy tak dużą liczbę nowych przypadków COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 09:53
– Myśleliśmy, że pacjentów będzie mniej, ale plany, które przygotowaliśmy także zakładały ten czarny scenariusz, który w tej chwili realizujemy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

– Dzienna dzisiejsza liczba zachorowań nie napawa optymizmem – powiedział Waldemar Kraska w "Salonie politycznym Trójki" i podał, że mamy 24 882 nowe przypadki.

– Niestety, 370 osób przegrało walkę z COVID. Ta liczba jest dla mnie bardzo niepokojąca i zła, ponieważ to są osoby, które mogły żyć. Mogły uniknąć śmierci, jeżeli wcześniej by się zaszczepiły – dodał wiceminister.

covid-19 koronawirus free shutterstock 1200.jpg
"Ta fala obejmie cały kraj". Prof. Tomasiewicz o pandemii COVID-19 w Polsce

Gość Trójki zwrócił uwagę, że wszyscy eksperci podkreślają, że zgłaszamy się do szpitala zdecydowanie za późno. – Zgłaszamy się najczęściej w 10. dobie od zakażenia, kiedy objawy są bardzo dramatyczne – poinformował. Jak tłumaczył, wtedy czasem jest już za późno na efekt leczniczy i nie pomogą ani leki, ani tlen, ani respirator.

– Niejednokrotnie zdarza się, że bezpośrednio pacjent trafia z izby przyjęć na oddział intensywnej terapii – dodał.


Posłuchaj
13:46 2021_11_18 08_44_45_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Waldemar Kraska: na własne życzenie mamy tak dużą liczbę nowych przypadków COVID-19 (Salon polityczny Trójki)

 

– Myśleliśmy, że pacjentów będzie mniej, ale plany, które przygotowaliśmy także zakładały ten czarny scenariusz, który w tej chwili realizujemy – powiedział wiceminister zdrowia. Podkreślił, że "szczepionki są na wyciągnięcie ręki" i "to jest broń, która naprawdę jest skuteczna". Przypomniał, że czwarta fala to pandemia osób niezaszczepionych.

1200_lockdown_shutterstock.jpg
Europa  epicentrum pandemii koronawirusa. Kolejne kraje wprowadzają restrykcje dla niezaszczepionych

– W jednym ze szpitali w Lublinie na oddziałach intensywnej terapii średnia wieku pacjenta to 30 lat. To są bardzo młodzi ludzie, zdrowi, aktywni fizycznie, niestety nie są zaszczepieni – stwierdził.

Wiceminister mówił też, że nie spodziewa się wprowadzenia lokalnych obostrzeń w województwach lubelskim i podlaskim, a także dodatkowych ograniczeń w okresie świąteczno-noworocznym.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 18.11.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/pr

Czytaj także

Wraca szpital tymczasowy na Okęciu. Wiceszef MZ: ruszy w najbliższych dniach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 13:44
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że na początku listopada zostanie otwarty tymczasowy szpital na warszawskim Okęciu. Jak mówił podczas konferencji prasowej, wszystko jest już gotowe do uruchomienia placówki i przyjęcia pierwszych pacjentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: będą otwierane kolejne szpitale tymczasowe

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 16:16
Dziś zaczyna działać szpital tymczasowy we Wrocławiu, natomiast od 25 listopada pacjentów znów będzie przyjmował szpital na Stadionie Narodowym. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że będą otwierane kolejne szpitale tymczasowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt posłów PiS

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 16:45
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej poseł PiS, wiceszef sejmowej komisji zdrowia Czesław Hoc.
rozwiń zwiń