Napięta sytuacja na granicy. Marcin Ociepa: chcemy uniknąć militaryzacji konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:02
– Nie chcemy być tymi, którzy dadzą się wciągnąć w pułapkę eskalacyjną – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Ociepa, wiceszef MON, komentując sytuację na pograniczu z Białorusią i możliwość uruchomienia art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Andrzej Duda będzie po południu rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Spotkanie odbędzie się w kwaterze głównej sojuszu w Brukseli i ma dotyczyć sytuacji na wschodniej granicy Polski. W tym kontekście w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister obrony narodowej był pytany o możliwość uruchomienia art. 4. Traktatu NATO, który mówi, że państwa członkowskie będą konsultowały działania w przypadku zagrożenia integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa któregokolwiek z członków sojuszu.

– Analizujemy i rozważamy różnego rodzaju scenariusze, dlatego że sytuacja jest dość dynamiczna i oczywiście sięgnięcie po art. 4. jest jedną z opcji – powiedział Marcin Ociepa. Zaznaczył jednocześnie, że jest to opcja, do której się nie spieszymy. - Jednej rzeczy chcemy bardzo mocno uniknąć – tzn. militaryzacji tego konfliktu na granicy polsko-białoruskiej – wyjaśnił.


Posłuchaj
12:11 [ PR3]PR3 (mp3) 25 listopad 2021 08_45_17_for_media.mp3 Marcin Ociepa: nie chcemy być tymi, którzy dadzą się wciągnąć w taką pułapkę eskalacyjną (Salon polityczny Trójki)

 

Gość Trójki wskazał, że "widzimy ciągłe prowokacje, obecność białoruskich żołnierzy, pograniczników, ale też służb specjalnych z Rosji i Białorusi". – Nie chcemy być tymi, którzy dadzą się wciągnąć w taką pułapkę eskalacyjną  dodał.

Mówiąc o aktualnej sytuacji, Ociepa ocenił, że "bitwa została wygrana", ale trzeba patrzeć na kryzys w perspektywie długoterminowej i szerszej.

– Należy patrzeć na operacje rosyjskich i białoruskich służb specjalnych na pograniczu polsko-białoruskim jako element większej gry geopolitycznej, która rozciąga się i na państwa bałtyckie, i na Ukrainę, ale także Bliski Wschód, Afrykę – podkreślił.

Wskazał, że jako część UE ulegaliśmy złudzeniu, że "jest wszystko bezpieczne, poukładane i nasza przynależność do UE, NATO już nam gwarantuje bezpieczeństwo". – W znacznej mierze tak, ale ze względu na położenie geopolityczne jako wschodni front NATO musimy być gotowi na różne scenariusze i potrzebujemy dużej, nowoczesnej armii – stwierdził wiceminister.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Ociepa (wiceszef MON)
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Czytaj także

"Rosja popełni poważny błąd, jeśli zaatakuje Ukrainę". Szefowa brytyjskiego MSZ ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 21:00
Liz Truss, brytyjska minister spraw zagranicznych ostrzega Rosję, że jeśli ta zaatakuję Ukrainę, to popełni "poważny błąd". - Jesteśmy bardzo bliskimi sojusznikami Ukrainy i pracujemy z naszymi partnerami w NATO - zapewniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

FOCUS ON THE BORDER - wiarygodna informacja o sytuacji na granicy Polski, Unii Europejskiej i NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 07:04
Polskie Radio dla Zagranicy rozpoczyna cykl reportaży FOCUS ON THE BORDER, dotyczący przyczyn i skutków kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń