Bogdan Zdrojewski: nie oglądałem Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 08:30
- Tegoroczne Oscary nie przejdą do historii jako przełomowe dla filmu - powiedział w radiowej Trójce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Audio
Bogdan Zdrojewski
Bogdan ZdrojewskiFoto: PRSA

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej wręczono w Hollywood. Tym razem zabrakło w polskich akcentów.  Oscara nie dostał nawet nominowany za zdjęcia do filmu "Lincoln" operator Janusz Kamiński.

Zdaniem Zdrojewskiego tegoroczna ceremonią wręczenia Oscarów pokazała, że ważna jest technologia, nowe techniki, animacja, oraz projekty realizowane w oparciu o porządną literaturę. - Jak wspominamy najważniejsze polskie filmy jak "Ziemia Obiecana", "Noce i Dnie", "Chłopi", to są zawsze  rzeczy oparte na dobrej literaturze - powiedział Zdrojewski. 

Przypomniał, że polskim filmom brakuje też szczęścia.  - Trafiały na bardzo silnych rywali  np. Bergmana i Kurosawy. Szczęście też musi nam nam dopisać, bo startujemy w grupie państw w których obowiązuje  inny język i rywalizacja jest naprawdę trudna - powiedział Zdrojewski.   

Zdaniem Zdrojewskiego na to by polski film dostał Oscara musi się złożyć kilka okoliczności. Wymienił dobry produkt, słabszych rywali oraz modę, która dyktuje w Los Angeles warunki dla nagród. - Bardzo często są to nagrody nieco polityczne. Wytwarza się presję na określone obrazy, które mają poszerzać tolerancję, albo być manifestem antywojennym - powiedział Zdrojewski. Podkreślił, że trafić w presje też nie jest łatwo. 

Zdrojewski nie wyklucza, że w taką presję polityczną może wpleść się film "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. - Ze względu na nazwisko autora i bohatera wzbudzi zainteresowanie - powiedział Zdrojewski. 

Minister kultury z zainteresowaniem czeka też na film "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. Ma jednak wątpliwości co do czasu realizacji filmu, "tak świeżej historii, bo to zawsze jest duże ryzyko".  Jego zdaniem film prawdopodobnie powstaje za szybko, bo nie mamy jeszcze dystansu do wydarzeń. - Są w środku debaty publicznej. Są przedmiotem licznych sporów. Głos reżysera w takich sporach może być niezwykle istotny. Czy będzie głosem, który nas usatysfakcjonuje również z punktu widzenia artystycznego? Tego nie wiem - powiedział Zdrojewski.

Zdrojewski: wrak tupolewa niedotykalny >>>

Rozmawiał Marcin Zaborski

Czytaj także

Oscary 2013: Adele triumfowała dzięki Bondowi - relacja z gali

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 10:58
Najlepszym filmem ogłoszono "Operację Argo". Statuetkami uhonorowano aktorów: Jennifer Lawrence, Daniela Day-Lewisa, Anne Hathaway i Christopha Waltza. Najlepszą piosenką okazał się hit "Skyfall" z najnowszej części przygód Jamesa Bonda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013 rozdane! Poznaj zwycięzców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 00:55
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013 z polskim akcentem. "Jest się z czego cieszyć"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 08:03
- Cieszę się ogromnie z nagród, które też przypadają polskiemu dystrybutorowi, czyli Gutek Film, dla obrazów "Miłość" - najlepszy film nieanglojęzyczny i "Sugar Man" - najlepszy film dokumentalny - mówi Szymon Holcman.
rozwiń zwiń