Barbara Kudrycka: 1 procent na naukę być może już w 2014

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 09:14
Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedziała, że zależy jej na tym, aby odpis podatkowy na naukę można było dokonywać już w 2014 roku.
Audio
  • Barbara Kudrycka o odpisie podatkowym na naukę i plagiatach, (Salon polityczny Trójki)
Barbara Kudrycka
Barbara KudryckaFoto: PRSA

- Ustawa jest już konsultowana społecznie. Minister finansów opracował projekt ustawy, a my złożyliśmy kilka uwag. W kwietniu powinien on stanąć na posiedzeniu rządu. Zależy nam, żeby można było ten 1 procent z CIT-u odpisywać już w 2014 - powiedziała w "Salonie politycznym Trójki".

Jak mówiła minister uczelnie będą mogły przeznaczać te pieniądze na cele statutowe tj. projekty naukowe, edukacyjne czy podwyższenie stypendiów doktorantom. Jeśli firma przeznaczy pieniądze na rzecz danego wydziału to będzie on zobowiązany do tego, żeby starać się dostosowywać programy kształcenia do potrzeb danej firmy. - Nadchodzi czas, żeby przynajmniej część projektów była proponowana przez firmy, po to, aby można było wykorzystać to zainteresowanie do wypracowania polskich rozwiązań technologicznych - powiedziała.

Plagiaty na uczelniach

Wśród proponowanych zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym znajduje się również propozycja tworzenia bazy prac dyplomowych. W ocenie Barbary Kudryckiej, takie rozwiązanie umożliwiłoby sprawniejsze zwalczanie problemu plagiatu. Minister nauki zaznacza jednak, że znowelizowana ustawa może nie wejść w życie w pierwotnym terminie - czyli 1 października tego roku.

Marcin Zaborski.

to

Zobacz więcej na temat: Barbara Kudrycka NAUKA