Były minister gospodarki: likwidacja OFE to złe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 08:55
Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej, Janusz Steinhoff, przekonywał w radiowej Trójce, że likwidacja Otwartego Funduszu Emerytalnego przysporzy Polakom wiele problemów.
Audio
  • Janusz Steinhoff o Otwartym Funduszu Emerytalnym (Salon polityczny Trójki/Trójka)
Janusz Steinhoff
Janusz SteinhoffFoto: Polskie Radio

Były wicepremier stwierdził, że politycy bezpodstawnie krytykują reformy Jerzego Buzka.

- Nie będę przepraszał Polaków, uważam, że wszystko co robił rząd Buzka było w trosce o przyszłość Polski, o stabilność finansów publicznych i zdecydowanie w tej materii jest podobnego zdania co Leszek Balcerowicz - podkreślił były minister gospodarki.

Gość Trójki przekonuje, że przy tragicznej sytuacji demograficznej, nie możemy "przejeść oszczędności emerytalnych". Steinhoff, minister w rządzie, który wprowadził reformę emerytalną, mówił w radiowej Trójce, że kolejne gabinety nie kontynuowały jej.
- Do tej pory, od 1999 roku nie rozstrzygnięto, kto ma wypłacać emerytury z OFE, zmieniono też wiele regulacji - dodał.

Według Steinhoffa, likwidacja OFE byłaby złym rozwiązaniem. Gość Trójki zaznaczył, że doraźnie poprawimy przez to stan finansów publicznych, ale za kilka lat pojawią się jeszcze większe problemy w związku z niskim przyrostem naturalnym i coraz większą liczbą emerytów.

Dyskusję nad przyszłością OFE wywołała propozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która chce, aby emerytury z tak zwanego drugiego filara emerytalnego były wypłacane tylko przez określony czas, a w razie śmierci emeryta, dziedziczone. Środki zgromadzone na koncie byłyby dzielone na równe części i wypłacane co miesiąc. Właściciel konta w OFE mógłby również cały zgromadzony kapitał uzyskać od razu.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

mr

Czytaj także

Jak wypłacać emerytury z OFE? Pięć recept rządu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 06:54
"Dziennik Gazeta Prawna" poznał rządowe rekomendacje dotyczące wypłat emerytur z II filaru. Dokument z przeglądu działania systemu emerytalnego w ciągu kilku dni trafi do konsultacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”OFE to łakomy kąsek. Rząd by go zagarnął”

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 09:10
Zagarnięcie połowy z 270 mld złotych, które mają OFE, bardzo pomogłoby w statystykach księgowych. Rząd miałby parę lat oddechu – mówił Roman Imielski w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomistka: OFE należy zlikwidować

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:38
- Polacy powinni zostać postawieni przed alternatywą: gwarancja emerytury minimalnej lub OFE – proponuje prof. Leokadia Oręziak z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy plany rządu dotyczące OFE są słuszne?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:00
- Rząd zachowuje się ws. OFE jak niedźwiedź, który po przebudzeniu dostrzega baryłkę miodu. Jeśli tę rezerwę przejemy to nie będziemy jej mieć, rząd będzie mniej zdeterminowany, żeby szukać w budżecie oszczędności, a nasza emerytura będzie coraz bardziej zależna od polityków – uważa Bartosz Marczuk z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń